Niekoľko tisíc ľudí protestovalo v sobotu v Paríži proti návrhu zákona, podľa ktorého by bolo trestné zdieľať obrazový záznam policajta „s cieľom poškodenia ich fyzickej alebo psychologickej integrity". Informovali o tom agentúry Reuters a AFP. Demonštrácie sa konali aj v mestách Marseille, Lille, Montpellier, Rennes či Saint-Etienne.

Zástancovia navrhovaného zákona, ktorý predložila vládnuca strana Republika v pohybe (LREM) prezidenta Emmanuela Macrona, tvrdia, že policajti a ich rodiny potrebujú ochranu pred obťažovaním. Naopak kritici predlohy spomínaného zákona varujú, že navrhované opatrenia môžu ohroziť slobodu tlače, právo verejnosti na informácie a podkopať úsilie zamerané na potlačenie neprimeraného policajného násilia. Porušenie zákona by sa trestalo pokutou do výšky 45- tisíc eur a odňatím slobody do jedného roka. Návrh zákona prešiel v piatok prvým čítaním. Druhé čítanie sa uskutoční v utorok.

WA 11 Riga - Francúzsky prezident Emmanuel Macron gestikuluje na spoločnej tlačovej konferencii s lotyšským premiérom Krišjanisom Karinšom počas stretnutia v Rige v stredu 30. septembra 2020. FOTO TASR/AP    French President Emmanuel Macron gestures speaks during press conference with Latvian Prime Minister Krisjanis Karins at the National Museum of Arts in Riga, Latvia, Wednesday, Sept. 30, 2020. (AP Photo/Roman Koksarov)
Neprehliadnite

Macron vyzval Európu na rýchlu a koordinovanú reakciu voči terorizmu

K navrhovanému zákonu sa mimoriadne vyjadrila aj Rada OSN pre ľudské práva, ktorá ho označila za problematický a francúzskych poslancov vyzvala, aby zaň nehlasovali. Návrh odsúdili aj medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), francúzsky zväz novinárov a desiatky ďalších organizácií pracovníkov médií. Vo francúzskej metropole Paríž v utorok v súvislosti s návrhom vypukli protesty, voči ktorým polícia zakročila slzným plynom a vodnými delami. Podobné demonštrácie sa vtedy konali aj v mestách Rennes, Lyon, Toulouse, Bourdeaux a Grenoble.