Úrady v Uzbekistane v sobotu oznámili, že zatkli „organizátorov masových nepokojov", ktorí sa chceli zmocniť administratívnych budov v autonómnej republike, ktorá bola svedkom zriedkavých protestov proti návrhom ústavnej reformy. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Piatková demonštrácia v Karakalpackej republike priviedla do ulíc hlavného mesta regiónu tisíce ľudí a nasledovala po zverejnení návrhu zmien a doplnení ústavy, ktoré oslabujú postavenie republiky a v najbližších mesiacoch by mali byť predmetom referenda.

Spontánne demonštrácie sú v Uzbekistane nezákonné a polícia v piatok uviedla, že v oblasti, ktorú demonštranti ovládli, „bol obnovený poriadok". Prísne kontrolovaná uzbecká vláda sa o obetiach nezmienila, pripomína AFP.

Navrhované ústavné zmeny zbavia Karakalpackú republiku jej nominálneho „suverénneho" štatútu a zrušia jej ústavné právo oddeliť sa od Uzbekistanu prostredníctvom referenda.

Orgány v Karakalpakstane, ktoré sú napriek zákonnej autonómii podriadené ústrednej vláde, zaujali tvrdší postoj. S celkovým počtom obyvateľov 35 miliónov ľudí je Uzbekistan najľudnatejšou krajinou strednej Ázie s väčšinou moslimov.

Ďalšie dôležité správy

JB 31 Tripolis - Líbyjčania protestujú počas demonštrácie proti vojenskej operácii vedenej veliteľom východolíbyjskej armády poľným maršalom Chalífom Haftarom na Námestí Martýrov v Tripolise 3. mája 2019. FOTO TASR/AP

Libyans hold a demonstration at Martyrs' Square against military operations by forces loyal to Field Marshal Khalifa Hifter in Tripoli, Libya, Friday, May 3, 2019. (AP Photo/Hazem Ahmed)
Neprehliadnite

Protestujúci dav v Líbyi vtrhol do parlamentu na buldozéri, budovu podpálil