Približne desaťtisíc demonštrantov v arménskej metropole Jerevan sa v sobotu zúčastnilo na doteraz najväčšom proteste proti tamojšiemu premiérovi Nikolovi Pašinjanovi. Účastníci protestu opätovne žiadali jeho demisiu pre podpísanie zmluvy o prímerí s Azerbajdžanom na spornom území Náhorného Karabachu a odovzdaní viacerých susedných regiónov, informuje agentúra AFP.

Tisícky protestujúcich na jerevanskom Námestí slobody skandovali slogany ako „Zradca Nikol" a „Arménsko bez Nikola", pričom zdvíhali do vzduchu vlajky Arménska a medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky, opisuje dianie na mieste protestu AFP. Premiér podľa vlastných slov za rozhodnutie podpísať mierovú zmluvu berie zodpovednosť, odstúpiť z funkcie však neplánuje. V sobotňajšom televíznom prejave zdôraznil, že priorita jeho vlády je teraz navrátiť do krajiny arménskych vojnových väzňov a telá zosnulých vojakov rodinám pozostalým.

KK27 - Ruskí mierotvorcovia nastupujú do vojenského lietadla na neznámom mieste v Rusku 10. novembra 2020. Ruský prezident Vladimir Putin v noci na utorok potvrdil, že Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na úplnom zastavení bojov v separatistickom regióne Náhorný Karabach.  Putin vyhlásil, že on, arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev podpísali vyhlásenie, ktorým sa
Neprehliadnite

Na arménsku kapituláciu bude dozerať Moskva. Bude Rusko mierotvorcom?

Arménsko podpísalo s Azerbajdžanom dohodu sprostredkovanú Ruskom v noci na 10. decembra - po šiestich týždňoch ťažkých bojov o odtrhnutý horský región Náhodný Karabach. Ten sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane a je medzinárodne neuznaným štátom. Okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni. Na základe dohody Arménsko odovzdalo Azerbajdžanu tri okresy okolo arménskej enklávy Náhorný Karabach. Rusko ako sprostredkovateľ dohody na toto územie následne odvelil zhruba dvetisícsvojich vojakov, ktorí by tam mali pobudnúť najmenej päť rokov.

Bezprostredne po ohlásení podpísania dohody vtrhli demonštranti do budov arménskej vlády a parlamentu, pričom rozbili vchodové dvere. Vo vnútri objektov poškodili vybavenie a nábytok a rozbili okná. Navyše aj fyzicky zaútočili na predsedu arménskeho parlamentu Ararata Mirzojana. V arménskom hlavnom meste Jerevan prebiehajú demonštrácie proti predsedovi vlády takmer na dennej báze. Arménske bezpečnostné zložky dokonca minulý mesiac informovali o zmarení plánovaného atentátu na Pašinjana.