Protest proti zhoršovaniu sociálnej úrovne na Slovensku sa vo štvrtok popoludní konal v centre Košíc. Na podujatie, ktoré organizoval Odborový zväz (OZ) KOVO v spolupráci s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ) SR, Jednotou dôchodcov na Slovensku a Asociáciou slovenských kúpeľov, prišlo zhruba dvetisíc ľudí.

Hrozia aj tvrdšími akciami

Išlo o prvé zo série protestných zhromaždení, ktoré má podľa organizátorov prinútiť vládu prijať riešenia na zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie občanov a zaviesť konkrétne opatrenia pomoci pre najrizikovejšie skupiny obyvateľstva. „Poukazujeme na zhoršujúcu sa a veľmi vážnu sociálnu úroveň ľudí na Slovensku. Ak to nepomôže, tak určite pôjdeme aj do tvrdších nátlakových akcií, ako je napríklad generálny štrajk v rámci rezortu, v rámci KOVO. Vláda má pracovať tak, aby zlepšila a nie zhoršila kvalitu života,“ uviedol pre TASR predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

Opatrenia sú nedostatočné

Opatrenia oznámené vo štvrtok vládnym kabinetom považuje za nedostatočné. „Prečo s nami vláda nesedí za rokovacím stolom a nediskutuje tripartita? Prečo nenavrhne, aby sme ako sociálni partneri a sociálna spoločnosť mali právo do toho niečo povedať, povedať, ako sa ľudia naozaj majú?“ povedal.Podujatie na Hlavnej ulici sa konalo pod heslami ako „Zastavme sociálny úpadok Slovenska“, „Bojujeme za všetkých“ či „Práva, ktoré máme, si nedáme“.

„Dostali sme veľkú facku od našej vlády, dôchodcovia ostali úplne na konci,“ komentovala aktuálne ohlásené vládne opatrenia Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov na Slovensku. Ďalší takýto protest sa má konať v Žiline 30. apríla a Trnave 7. mája.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, člen predsedníctva OZ KOVO Ján Šlauka a predseda Základnej organizácie OZ KOVO pri firme Mega Trucking Slovaka s.r.o Košice Štefan Gurguľ počas protestného stretnutia zamestnancov Mega Trucking Slovaka s.r.o Košice 27. decembra 2019. Protest zorganizovala Základná organizácia OZ KOVO, aby vyjadrila nespokojnosť so zámerom zamestnávateľa znížiť vodičom kamiónov v tejto spoločnosti mzdy na rok 2020. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Odborový zväz KOVO odporučí utečencom z Ukrajiny, aby žiadali rovnaké platy ako Slováci