Členovia výboru americkej Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby sa tento týždeň obrátili na vedenie internetovej spoločnosti Meta, ktorá je okrem iného prevádzkovateľom sociálnej siete Facebook, so žiadosťou, aby sa viac venovala „nebezpečnému šíreniu proruských dezinformácií" na svojich platformách na Slovensku. 

Zavádzajú o vojne na Ukrajine

Facebook údajne sľúbil, že v najbližších dňoch bude kongresmanov o veci informovať.

Na šéfa spoločnosti Meta Marka Zuckerberga sa v publikovanom liste obracia predseda parlamentného výboru Adam Schiff a ďalší štyria zákonodarcovia Demokratickej strany. Poukazujú na masívnu popularitu Facebooku, ktorý podľa nich na viac ako päťmiliónovom Slovensku má 2,7 milióna aktívnych užívateľov.

Upozorňujú zároveň, že na „slovenskom Facebooku" roky šíri dezinformácie skupina „identifikovateľných proruských aktérov", ktorí v týchto dňoch propagujú „obrovské množstvo" nepravdivého a zavádzajúceho obsahu o vojne na Ukrajine. Konkrétne príklady tohto javu členovia snemovne v liste neuvádzajú.

Požadujú odstránenie proruských dezinformácií

„Výbor je hlboko znepokojený pokračujúcou prítomnosťou škodlivých dezinformácií a proruskej propagandy na slovenskom Facebooku a vyzýva Facebook, aby okamžite zabezpečil rýchle zhodnotenie, preverenie a označenie, zníženie viditeľnosti alebo odstránenie všetkých proruských dezinformácií v súlade s verejnými deklaráciami facebooku a platnými pravidlami," napísala pätica kongresmanov.

Krok zrejme nadväzuje na aprílovú návštevu v Bratislave, pri ktorej členov amerického Kongresu o probléme informovali vládni činitelia a predstavitelia občianskej spoločnosti.

„Jeden vysokopostavený činiteľ slovenskej obrany opísal Facebook ako 'hlavné kolbiště pre propagandu Kremľa'," uvádza list zákonodarcov s pondelkovým dátumom.

Podľa tlačovej správy sa hrozba spojená s proruskými dezinformáciami na Slovensku stala s príchodom vojny ešte naliehavejšia, výbor pre spravodajské služby však nezaznamenal „zodpovedajúce kroky sociálnej siete".

Kongresmani v tejto súvislosti spomínajú jej snahy týkajúce sa overovania pravdivosti príspevkov z východnej Európy, avšak dodávajú, že podľa verejne dostupných informácií má platforma iba jedného „fact-checkera" (overovateľa faktov), ktorý sa venuje Slovensku.

Meta v súvislosti s vojnou na Ukrajine uvádza, že keď jej partneri zodpovední za overovanie informácií označia isté tvrdenie za nepravdivé, „posunieme obsah nižšie vo feede (personalizovanom výbere obsahu, ktorý platformy predkladajú užívateľom), aby ho videlo menej ľudí, a pridáme varovné štítky".

Na vyvracanie falošných informácií na Facebooku sa zameriava aj špecializovaná stránka slovenskej polície s názvom „Hoaxy a podvody", ktorá v posledných týždňoch upozorňuje aj na „prokremeľskú propagandu" či „prokremeľských trolov". Téme sa venuje tiež slovenská vláda, ktorá chystá zákon súvisiaci s odstraňovaním nenávistných príspevkov a iného obsahu považovaného za škodlivý zo sociálnych sietí.

Podľa pätice demokratických kongresmanov je Facebook v tomto smere pasívny. Od spoločnosti požadujú do začiatku júna informácie o stave obsahu, na ktorý ju upozornila slovenská vláda, alebo detailné informácie o snahách platformy odhaľovať „škodlivé dezinformácie" o vojne na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

KK6 - Na kombosnímke logá spoločností, zľava Twitter, Youtube a Facebook.  Britská vláda v stredu 11. februára 2020 predstavila plán, ktorý by vládnemu regulačnému úradu Ofcom dal právomoc pokutovať sociálne médiá za škodlivý obsah na ich platformách, píše o tom agentúra AP. Cieľom iniciatívy je chrániť používateľov pred škodlivým a nelegálnym obsahom. Spoločnosti ako Facebook či Twitter, ktoré ponechávajú takýto obsah na svojich stránkach alebo ho nezmažú dostatočne rýchlo, budú podľa nových pr
Neprehliadnite

Google, Facebook aj ďalší budú musieť v EÚ viac chrániť užívateľov a bojovať s dezinformáciami