Prispievateľ do konšpiračných Hlavných správ alebo Armádneho magazínu Bohuš Garbár a plukovník Sergej Solomasov sú dvaja z viacerých ruských špiónov na Slovensku, uvádza Denník N.

Verbovanie po slovensky

Zostrihy ich stretnutia sa podarilo denníku získať. „Solomasov na ňom verbuje Garbára na spoluprácu pre ruskú rozviedku. Ide o stretnutie v parku v roku 2021, ktoré zachytili slovenské bezpečnostné zložky špeciálnou technikou,“ spresňuje N a potvrdzuje, že video je jedným z dôkazov proti skupine ruských diplomatov, ktorých Slovensko vyhostilo.

„Povedal som v Moskve, že si taký dobrý chlapec, že máš veľa kamarátov – taká slovenská mafia, a Moskva rozhodla, že budeš taký lovec,“ znie vo videu.

Gerbár mal podľa Solomasova vytypovať ľudí, svojich známych, „ktorí milujú Rusko a chcú spolupracovať s Ruskom, aj chcú peniaze, aj majú tajné informácie“, ďalších Gerbárových známych mal Solomasov oslovovať on sám.

Veľa piť a rozprávať sa

I keď má Gerbár veľa proruských známych, sú bezvýznamní a Solomasov potrebuje vplyvných ľudí, hovorí jeden z aktérov. „Vojenský pridelenec mu vysvetľuje, že potrebuje s tými ľuďmi veľa piť, rozprávať sa, zjavne myslel navodiť neformálnu komunikáciu, a vysvetľuje mu, o aké informácie by mal záujem,“ píše denník.

Solomasov podľa videa potrebuje politickú informáciu, komunikáciu medzi krajinami vrátane NATO a EÚ, Bratislavou a inými krajinami, podotýka, že za to môže zaplatiť.

„Solomasovovi navrhuje aj to, že by sa mohol skamarátiť s ministrom obrany Jaroslavom Naďom tak, že bude predstierať, že je proamerický. Solomasov však hovorí, že to určite nie. Naď podľa neho nebude určite komunikovať s Ruskom a urobí všetko pre to, aby išiel Garbár do basy a Solomasov naspäť do Moskvy. Keď Garbár reaguje, že veď sa to nedozvie, Solomasov vraví, že skôr môže skúsiť kontaktovať Naďových zástupcov alebo asistentov,“ informuje Denník N.

500 eur pre kamaráta

Stretnutie ukončili „finančnou odmenou“. Solomasov podal prvých 500 eur Garbárovi, druhých 500 malo byť pre kamaráta. Zatiaľ však nie je známe, o koho ide.

Jedným zo zadržaných „vyzvedačov“ bol aj vojenský plukovník Pavel Bučka. Zadržaný plukovník mal pracovať aj ako profesor a Akadémii ozbrojených síl Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši, hovorkyňa rezortu ozbrojených síl ale uviedla, že pred niekoľkými mesiacmi bolo jeho pracovné miesto zrušené a on sa stal práceneschopným.

Medzi zadržanými osobami pre podozrenie zo špionáže bol aj Jozef Mihalčin, bývalý asistent poslanca Miroslava Suju.

Ďalšie dôležité správy

Ruské veľvystanectvo
Neprehliadnite

Slovensko po informácii od tajných služieb vyhostí troch ruských diplomatov