Proruskí hackeri zaútočili na webové stránky viacerých talianskych inštitúcií vrátane tamojšieho Senátu. K zodpovednosti za tento kybernetický útok sa prihlásila hackerská skupina s názvom Killnet. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na tlačovú agentúru ANSA.

Vážny incident bez škôd

Terčom kybernetického útoku sa stal aj taliansky Národný zdravotnícky inštitút (ISS) a tamojšia asociácia vodičov Automobile Club d'Italia.

Webové stránky Senátu a ISS boli mimo prevádzky približne do 20.00 h SELČ. Polícia bez bližších podrobností uviedla, že prípad vyšetruje.

Predsedníčka Senátu Elisabetta Casellatiová na Twitteri uviedla, že kybernetický útok nespôsobil nijaké škody. ,,Sú to vážne incidenty, ktoré netreba podceňovať," dodala.

Úroveň ostražitosti sa zvýšila

Talianske ministerstvo obrany, ktorého webstránka bola v predmetnom čase taktiež nedostupná, uviedlo, že dôvodom bola ,,dlho plánovaná údržba".

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z konca februára zvýšili mnohé západné vlády úroveň svojej ostražitosti v očakávaní prípadných kybernetických útokov na svoje IT systémy a infraštruktúru, pripomína Reuters.

Talianska železničná spoločnosť Ferrovie dello Stato Italiane (FS) koncom marca napríklad dočasne zastavila niektoré služby predaja lístkov pre obavy, že sa stala terčom kybernetického útoku.

Ďalšie dôležité správy

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a taliansky premiér Mario Draghi počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone v utorok 10. mája 2022.
Neprehliadnite

Je načase hlboko popremýšľať o prímerí na Ukrajine, vyhlásil Draghi v Bielom dome