Prokuratúra v Hamburgu nevidí dôvod, prečo začať vyšetrovanie nemeckého kancelára Olafa Scholza v prípade daňových únikov týkajúcich sa takzvaných cum-ex transakcií. Uviedol to dnes hovorca úradu. Scholz, ktorý bol v rokoch 2011 až 2018 starostom severonemeckého mesta, ale bude v piatok o prípade svedčiť pred komisiou hamburského parlamentu. Tá má zistiť, či vtedajší mestskí politici nevyvíjali nátlak na daňový úrad.

Scholzove niekdajšie stretnutia

Vo februári prokuratúra dostala oznámenie, že Scholz sa zapojil do daňového podvodu, ktorého cieľom bolo vyhnúť sa plateniu daní z kapitálových príjmov. Dnes prokuratúra potvrdila správu viacerých médií, že oznámenie odložila, pretože na začatie vyšetrovania nebol dostatok podkladov. „Tieto správy sú správne," uviedol hovorca úradu.

Scholz sa v rokoch 2016 a 2017 stretol so špičkami banky Warburg, ktorá bola vyšetrovaná pre používanie cum-ex transakcií. Následne hamburský daňový úrad opomenul po banke vymáhať daňovú vratku vo výške 47 miliónov eur, ktorú finančná inštitúcia získala neoprávnene. Na vymáhanie sumy muselo daňový úrad vyzvať spolkové ministerstvo financií, čo je podľa nemeckej tlače neobvyklé.

Prípad preskúma vyšetrovacia komisia

Hamburský parlament ustanovil vyšetrovaciu komisiu, ktorá má zistiť, či politici nevyvíjali tlak na úradníkov v daňovom prípade banky Warburg. V piatok pred ňu predstúpi aj nemecký kancelár, ktorý ale už uviedol, že na stretnutie s predstaviteľmi bankového domu nemá presné spomienky. Prípadom sa zaoberá aj prokuratúra v Kolíne nad Rýnom, ktoré vyšetruje dvoch bývalých vplyvných politikov sociálnej demokracie.

Cum-ex transakcie spočívajú v rýchlej výmene akcií medzi viacerými subjektmi v deň rozhodný pre výplatu dividendy. Cieľom je, aby nebolo jasné, kto má povinnosť odviesť daň z kapitálových výnosov, ktorej sadzba predstavuje v Nemecku 25 percent. Podľa agentúry Reuters využívanie cum-ex transakcií zo strany bánk, investičných fondov a ďalších finančných subjektov patrí k najväčším daňovým machináciám v povojnovom Nemecku, ktorý stál štátnu kasu miliardy eur.

Ďalšie dôležité správy

PK 19 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz sa prihovára poslancom Spolkového snemu (Bundestag) počas rokovania nemeckého parlamentu v Berlíne 6. júla 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz answers to questions of lawmaker during a session of the parliament Bundestag in Berlin, Germany, Wednesday, July 6, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecký kancelár Scholz bude vypovedať v kauze daňovej aféry v Hamburgu