Prokurátorka Generálnej prokuratúry (GP) SR rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia bývalému riaditeľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislavovi Zurianovi. TASR o tom informoval hovorca GP SR Dalibor Skladan.

Uznesenie bolo nezákonné

Branislav Zurian bol obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Na snímke riaditeľ národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian počas tlačovej konferencie  o skončení vyšetrovania prípadu vraždy Ernesta Valka v Bratislave 21. augusta 2018. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Dozor nad konaním voči exšéfovi NAKA Zurianovi bude vykonávať prokurátor Generálnej prokuratúry

,,Prokurátorka GP SR 11. júna na základe sťažnosti obvineného bývalého riaditeľa NAKA B. Z. rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa ÚIS zo dňa 21. mája o vznesení obvinenia menovanému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Prokurátorka GP SR po preskúmaní veci dospela k záveru, že uznesenie o vznesení obvinenia B. Z. bolo nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu," objasnil hovorca.

Ako dodal, na základe dôkazov nielenže nebolo možné konštatovať naplnenie znakov skutkových podstát stíhaných trestných činov, ale policajný vyšetrovateľ skutok aj neprípustným spôsobom nadkvalifikoval.

,,Pre prinavrátenie dôvery občanov v spravodlivosť považujem za zásadné trestné stíhanie výlučne zo zákonných dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon,“ zdôraznil na margo rozhodnutia generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Kontrolné mechanizmy podľa Mikulca fungujú

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) po rokovaní vlády skonštatoval, že zrušenie uznesenia o vznesení obvinenia exriaditeľovi NAKA Branislavovi Zurianovi dokazuje, že kontrolné mechanizmy fungujú. 

Rozhodnutie prokuratúry rešpektuje. Už samotný zásah u exšéfa NAKA podľa neho nebol celkom profesionálny. Na základe jedného zlého postupu však netreba podľa ministra dehonestovať celý Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR.

,,Svedčí to o tom, že kontrolné mechanizmy, ktoré tu sú nastavené, tak naozaj fungujú," uviedol minister. Hoci sa v poslednom období dejú rôzne veci a nežijeme v ideálnom svete, Mikulec je rád, že súdy aj prokuratúra vedia uplatniť tieto kontrolné mechanizmy a povedať, ak je niečo nezákonné.

Branislav Zurian
Neprehliadnite

O stave vyšetrovania Branislava Zuriana prokuratúra ani inšpekcia MV neinformuje

Proti Branislavovi Zurianovi vypovedal bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa. Polícia u neho zasahovala doma v Poprade 21. mája v čase jeho neprítomnosti, na políciu sa dostavil po návrate z dovolenky. Prokurátor GP SR v rámci výkonu dozoru preskúma aj postup policajných orgánov pri domovej prehliadke.

Branislav Zurian požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 15. máju. Z funkcie odišiel na vlastnú žiadosť. Zároveň odišiel aj z polície. Spoluobvinenému Jánovi Kaľavskému tiež prokurátor GP SR pred pár dňami zrušil uznesenia vyšetrovateľa o vznesení obvinenia.