Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v stredu obžalobu v kauze baru Fatima na bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú a ďalšie dve osoby pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti.

Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan. Ide o bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Roberta K. a tiež svata bývalej štátnej tajomníčky Pavla V.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dňa 18. augusta 2021 obžalobu na Okresný súd Trenčín na obvinených M. J., R. K. a P. V. A to pre dva skutky, zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti,“ priblížil Skladan.

Advokát: Zarážajúce

„Je pre mňa zarážajúce, že bola podaná obžaloba na moju klientku, keďže závažným a zásadným spôsobom bolo porušené jej právo na obhajobu, a to tým spôsobom, že jej nebolo umožnené sa oboznámiť a preštudovať vyšetrovací spis. Moja klientka v momente, keď bola vyrozumená vyšetrovateľom o tom, že bol stanovený termín na preštudovanie vyšetrovacieho spisu, riadne písomne požiadala vyšetrovateľa o zrušenie tohto termínu a zároveň o určenie nového termínu na preštudovanie spisu,“ zareagoval obhajca Peter Erdős.

Ako vysvetlil, to z dôvodu, že po zdravotnej stránke nie je spôsobilá sa zúčastniť na takomto úkone, pretože po psychickej stránke sa necíti byť spôsobilá na akýkoľvek úkon.

„Vyplýva to z predloženej lekárskej správy ošetrujúceho psychiatra, ktorý jasne konštatoval, že v prípade jej účasti na akomkoľvek vyšetrovacom úkone by mohlo dôjsť k zhoršeniu jej zdravotného stavu. Moja klientka jasne napísala do svojej žiadosti, že sa svojho práva na preštudovanie a oboznámenie sa s výsledkami vyšetrovania nevzdáva a chce toto právo využiť. Vyšetrovateľ neakceptoval jej žiadosť o zrušenie tohto termínu a oznámil jej, že nevyhovie tejto žiadosti a v prípade, ak sa nezúčastní, tak bude považovať toto za nevyužitie práva,“ zdôraznil advokát.

Spor trvá 20 rokov

Monika Jankovská, ktorá údajne za úplatok odsúdila Ondreja J., je obvinená v kauze prevodu baru Fatima od jesene 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka a následne minulý rok obvinili aj v rámci akcie Víchrica.

Spor medzi ňou a podnikateľom trvá približne 20 rokov. Podnikateľ, ktorý o bar prišiel, keď ho o neho pripravila skupina okolo zavraždeného bossa sýkorovcov Petra Čongrádyho, dosiahol minulý rok v októbri obnovu konania na Okresnom súde Trenčín.

Monika Jankovská
Neprehliadnite

M. Jankovskú prepustili z nemocnice, zatiaľ s ňou nie sú plánované úkony v kauzách