Nespresnil tiež, kto ho vo funkcii nahradí. Ako najpravdepodobnejší kandidát sa spomína jeho súčasná štátna tajomníčka Denisa Sáková.

O tom, ako sa na poslednej tlačovke R. Kaliňák zastával policajného prezidenta Tibora Gašpara a útočil na prokurátora Vasiľa Špirka, nájdete viac informácií tu.

Doba kešu a analógu

R. Kaliňák tak predčasne ukončil svoje tretie obdobie na stoličke ministra vnútra. R. Fico ho opakovane označoval za najlepšieho ministra vnútra, najmä v časoch, kedy R. Kaliňák čelil odvolávaniu v parlamente. Opakovane sa tak stalo v predošlom volebnom období pre kauzu Bašternák.

Minister vnútra prípad neoprávnene vyplatenej DPH vratky za takmer dva milióny eur najskôr bagatelizoval, že rok 2012 bola ešte dobou kešu a analógu. Neskôr, keď sa ukázalo, že odkúpil od developera Ladislava Bašternáka podiel vo firme, naňho opoziční poslanci podali trestné oznámenie.

Zdalo sa im, že minister podiel vo firme kúpil príliš lacno. No žiadne pochybenie sa nepotvrdilo a minister vnútra argumentoval, že celý obchod prebehol medzi právnikmi a že s L. Bašternákom nemá inak žiadny obchodný vzťah.

Byt od developera v lukratívnej nehnuteľnosti Bonaparte si prenajíma premiér R. Fico, niekoľko bytov v nehnuteľnosti vlastní aj firma právnika Marka Turčana, ktorý je Kaliňákovým priateľom, susedom a biznis partnerom. Byt tam vlastní aj Ján Počiatek, tiež biznis partner R. Kaliňáka.

Kiska, Hedviga a bomba

Medzi posledné politické útoky ministra patrí prípad prezidentsného špeciálu, kedy minister vnútra uviedol, že pošle prezidentovi faktúru za znečistené lietadlo a tiež sa zapísal vyjadreniami o stornovaní starších faktúr, ktoré vraj prezidentovi posielalo ministerstvo v minulosti za súkromné lety, no prezident ich opakovane neuhrádzal.

Medzi ďalšie veľké kauzy Kaliňáka v predošlom kabinete patrila kauza Hedvigy Malinovej či prípad zabudnutej bomby v leteckej batožine počas cvičenia polície z roku 2010.

Dokončiť sa R. Kaliňákovi nepodarilo jeho najväčšiu reformu verejnej správy ESO, ktorú rozbehol ešte v predošlom kabinete. Klientské centrá, ktoré mali zlúčiť služby pre verejnosť v okresných miestach na jedno miesto, sa stále ešte nedobudovali a veľa podozrení z pochybného obstarávania a nájmov budov sa objavilo v súvislosti s tými už zriadenými.

Výkladnou skriňou reformy malo byť bratislavské pracovisko zriadené v priestoroch takzvanej Starej Ikei. Otvorili ho v roku 2016 tesne pred parlamentnými voľbami.

Minister obchod, kde si najskôr priestory roky nevyužívanej budovy bez transparentného výberu prenajal a neskôr uzatvoril zmluvu na jej rozsiahlu rekonštrukciu, všetko dokopy za takmer 13 miliónov eur bez DPH, obhajoval aj v rozhovore pre TREND ako „dobrý obchod pre štát“. A zaručil sa za to vlastnou hlavou. Úrad pre verejné obrastarávanie v tomto prípade vlani skonštatoval porušenie zákona o obstarávaní.

Blízki právnici

V susedstve rovnakého klientského centra vznikli potraviny, v ktorých dozornej rade figurovali aj dvaja právnici blízki ministrovi. Jeden z nich - Jaroslav Šusta bol dokonca podľa informácií TRENDU a údajov zo zbierky listín pri vzniku spoločnosti minoritným akcionárom. Po medializovaní kauzy Bašternák sa vlani v máji z orgánov aj z akcionárskej štruktúry stiahol.

Biznis začiatky R. Kaliňáka sú prepojené s ďalším dvojnásobným ministrom Smeru Jánom Počiatkom. Spolu figurovali a figurujú vo viacerých spoločnostiach. Aj v aktuálne mediálne spomínanom FoReste. Ide o eseročku, ktorá spravuje ich reštauračný biznis.

Vo svojom verejnom vystúpení ju ako firmu, cez ktorú mali smerovať provízie z verejných obstarávaní, spomenul minulý týždeň elitný prokurátor Vasiľ Špirko. Práve on riešil prípad predaja obchodného podielu Bašternákom Kaliňákovi. Prípad mu odňali po tom, čo voči prokurátorovi začali disciplinárne konanie pre porušenie viacerých povinností. Pred dvoma týždňami komisia V. Špirka zo všetkých obvinení očistila.

R. Kaliňák jeho meno a schopnosti v pondelok počas oznámenia svojej rezignácie opakovane spochybnil, keď ho nazval fušerom.