Najdôležitejšie udalosti z doterajšieho priebehu pojednávania

  • Peter Tóth, jeden z najdôležitejších svedkov svedčiacich v neprospech Mariana Kočnera, obšírne porozprával o sledovaní novinárov aj o tom, ako komunikoval s A. Zsuzsovou, stretol sa aj s N. Bödörom.
  • P. Tóth tiež opísal, ako mal u sudcu Ústavného súdu M. Mamojku vybavovať prepustenie Kočnera z väzby
  • Z. Andruskó potvrdil, že podľa jeho informácií mal byť objednávateľom vrážd Marian Kočner.
  • Jeden z obžalovaných, Miroslav Marček, sa pred súdom priznal ku všetkým skutkom.
  • M. Marček podrobne opísal, ako zavraždil J. Kuciaka, M. Kušnírovú aj podnikateľa Petra Molnára.
  • Rodičia Jána Kuciaka a mama Martiny Kušnírovej žiadajú od poškodených náhradu nemajetkovej ujmy vo výške milión eur.
  • Vypovedal Norbert Bödör, ktorý podržal M. Kočnera. Odmietol, že by zneužíval svoje kontakty na polícii, akúkoľvek spojitosť M. Kočnera s vraždou odmietol.
  • Šéf Penty Jaroslav Haščák vyhlásil, že správa o odje*aní čuráka, ktorú dostal od M. Kočnera, sa netýkala J. Kuciaka. Potvrdil, že M. Kočner mal na novinárov, ktorí o ňom písali, ťažké srdce.
  • Kolegovia J. Kuciaka z Aktualít vyhlásili, že motív na objednávku vraždy J. Kuciaka mal M. Kočner. Opisovali ho ako človeka, ktorý prekazil M. Kočnerovi biznis v hodnote desiatok miliónov eur.

Predchádzajúce online prenosy

Pojednávanie sme sledovali online

18:35 – V tomto okamihu sa šiesty deň pojednávania v prípade vraždy J. Kuciaka, M. Kušnírovej a P. Molnára končí. Pokračovať sa bude začiatkom februára. Ďakujeme za pozornosť.

18:29 - Súd rozhodol, že M. Marčekovi zjemní väzbu, nebude teda už v kolúznej, najprísnejšej väzbe. Za mrežami bude mať trochu voľnejší režim.

18:21 - Marek Para navrhuje vypočuť jedného zo znalcov, Jaroslava Ostera, osobne. Ide o odborníka na IT bezpečnosť.

18:16 – R. Sabová prečítala zoznam zaisteného majetku M. Kočnera, no je v tom trochu neporiadok. Sudkyňa sa pýta, či sú zmenky niečo nové, nikto sa k tomu nevie v tomto okamihu vyjadriť. Pojednáva sa už dlho, všetci sú unavení. Súd bude návrh skúmať ďalej. Sudkyňa sa taktiež pýta, čo hovoria strany na zjemnenie väzby pre M. Marčeka. Prokurátori s tým nemajú problém.

18:03 – R. Kvasnica ešte prednáša návrh na zabezpečenie nároku poškodených, aby mali obžalovaní v prípade dokázania viny z čoho zaplatiť odškodné. Ide o zmenky M. Kočnera voči spoločnosti Penta fundings. R. Kvasnica navrhuje, aby súd zakázal zmenky vyplatiť.

18:00 – Nikomu sa nechce už ani vyjadrovať k výpovedi. Výsluch svedka sa končí a to je zároveň aj posledný bod programu šiesteho dňa pojednávania.

17:58 – Š. Mlynarčíka napomína už aj sudkyňa, že mu zle rozumie. Trochu do mikrofónu mumle, je možné, že toho má po dnešku dosť. Ani R. Kvasnica sa nejako podrobne nevypytoval.

17:55 – R. Kvasnica sa pýta, či mal byť na sledovanie použitý aj biely Mercedes. „Nie.“ Ide o vyvrátenie výpovede svedka J. Dučáka, ktorý minulý týždeň hovoril, že biely Mercedes mal slúžiť na prípravu relácie M. Kočnera Na pranieri.

17:51 - Pýta sa D. Lipšic. Kladie otázky, ktoré naznačujú, že Š. Mlynarčíkovi neverí, že si myslel, že robí pre tajnú službu.

17:46 – Prokurátor Juraj Novocký ukázal Š. Mlynarčíkovi fotky, ktoré pred ním videl aj P. Tóth a M. Kriak. Svedok hovorí, že pri prvej z nich si nie je istý, či tú fotku robil on alebo niekto ďalší. Nevyvracia však, že fotografie pochádzajú zo sledovania, ktoré vykonávalo komando M. Kriaka.

17:43 - „S P. Tóthom som si raz podal ruku na krste jeho knihy, ale inak sa nepoznáme. V čase sledovania som nemal tušenie o tom, že by s tým mohol mať niečo spoločné,“ hovorí Š. Mlynarčík.

17:36 - „Zo začiatku nebola reč o žiadnej odmene, pre mňa bola česť a pracovná výzva pracovať s takým profesionálom, ako je M. Kriak. Potom sme dostali asi 1 000 až 1 500 eur, čo som bral ako osobitné finančné prostriedky, aby sme zapadli do kaviarne, ktorú sme mali sledovať,“ hovorí Š. Mlynarčík.

17:33 - Verejnosť počúva verziu Š. Mlynarčíka. Zatiaľ opisuje podobné udalosti, ako M. Kriak pred ním. „Fotili sme ho na foťák, ale keď bol bližšie, mali sme aj mobil,“ hovorí. Tvrdí, že po celý čas dostával pokyny od M. Kriaka, kto si sledovanie objednal, neriešil. Ďalej sa svedok venuje tomu, aké autá používali na sledovanie, mali Kiu Ceed a Hyundai.

Profesionál na súde opísal, ako sledovali Kuciaka

Štefan Mlynarčík Zdroj: TASR

17:23 - Aj Š. Mlynarčík hovorí, že bol presvedčený o tom, že sledovanie robili pre štát. „S individuálnym sledovaním nebol M. Kriak stotožnený, pamätám si, že bol rozčúlený,“ opisuje Š. Mlynarčík.

17:20 - Š. Mlynarčík hovorí, že pracuje ako vyšetrovateľ na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave. Spolu s M. Kriakom a Jurajom Škripom tvoril sledovacie komando.

17:16 - Na rade je posledný svedok, Štefan Mlynarčík. Ešte pred tým, ako sa jeho výsluch začne, A. Zsuzsová žiada, aby sa dnes už konalo v jej neprítomnosti. Senát jej žiadosti vyhovel.

17:00 - Nasleduje 15 minútová prestávka.

16:59 - Ozvala sa ešte aj A. Zsuzsová. „Svedok povedal, že zadanie na prácu mu dal P. Tóth a nie M. Kočner,“ zastáva sa M. Kočnera A. Zsuzsová. Poukazuje na nesúlad pri časoch odchodu a príchodu J. Kuciaka z domu a domov.

16:58 - Reaguje R. Kvasnica, ktorý hovorí, že neverí tomu, že svedok si nebol vedomý toho, že by robil protiprávnu činnosť. Jeho výpoveď považuje za dôležitú, pretože potvrdzuje slová P. Tótha.

16:55 - D. Lipšic pripomína, že sledovanie sa začalo pri kauze Čistý deň. „To spája sledovateľa, objednávateľa a vykonávateľov. Svedok bol zhrozený, keď zistil, že dokumentácia bola použitá pri spáchaní vraždy J. Kuciaka, tomu verím. Ale opísal nám sledovanie ako nejakú bohumilú činnosť, čo nie je pravda. Svedok sledoval ľudí v ich bydlisku, s ich deťmi. Svedok sa snaží minimalizovať skutočnosť, že činnosť nemôže byť v roku 2017 vykonávaná pre legitímny štátny orgán,“ hovorí D. Lipšic.

16:53 - M. Kočner využíva výpoveď M. Kriaka na to, aby spochybňoval slová P. Tótha. Upozorňuje na fotografiu špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorého fotka sa nachádza v spise, no M. Kriak povedal, že oni takúto fotku neodfotili. „Buď sledoval aj P. Tóth, alebo mal nejakých ďalších ľudí, o ktorých nám nepovedal,“ hovorí M. Kočner.

16:48 - Vyjadruje sa M. Kočner, ktorý hovorí, že prioritným zadaním M. Kriaka bolo sledovať drogy a únik informácií. „Pomer sledovania baru Next Apache a sledovania politikov a iných záujmových osôb, je v pomere, môj názor, 98 percent ku dvom. Sledovanie novinárov nebolo takmer žiadne,“ hovorí M. Kočner. Dáva si pozor na to, aby hovoril, že o sledovanie osôb mal záujem Peter Tóth.

16:44 - Pri fotografii J. Kuciaka z diaľky si nie je istý. Ďalšiu opätovne spoznáva.

16:40 - V tomto okamihu J. Novocký predkladá fotografie. „Poznám ich. Fotografia zobrazuje J. Kuciaka takmer v celej jeho veľkosti, chýba tu len časť pravého chodila, je to fotografia z autobusovej stanice. Nie mnou, ale záznamy zo sledovania som vyhotovoval len ja, túto fotografiu som do záznamu vkladal,“ odpovedá M. Kriak. Rovnako postupuje aj pri ďalších fotkách.

16:37 - Nasleduje druhé kolo otázok. Pýta sa prokurátor Juraj Novocký, malo by prísť ešte ukázanie fotografií, ktoré už boli na súde predostreté ako dôkaz. M. Kriak menoval novinárov, ktorých mali sledovať, obhajca M. Marčeka Martin Endrödy ich rátal na prstoch, aby si overil, či ich bolo skutočne osem. 

16:29 - Pýta sa R. Kvasnica. Zaujímajú ho podrobnosti ohľadom sledovania J. Kuciaka.

16:25 - „Asi v apríli 2018 sme so sledovaním skončili, viazlo to, nálada v spoločnosti bola zlá,“ pokračuje M. Kriak. Spomína si, že mu P. Tóth hovoril aj o A. Zsuzsovej.

16:23 - „Ak by pracoval v tajnej službe, nemá povinnosť zachovávať mlčanlivosť? Tak buď tu niekto porušil zákon, alebo klame,“ hovorí D. Lipšic. M. Kriak hovorí, že s tým súhlasí.

16:20 - D. Lipšic sa pýta, či M. Kriak vie, kedy P. Tóth skončil vo funkcii v SIS. „Je bežné, aby bývalý funkcionár, ktorý skončil v spravodajskej službe pred 12 rokmi, zadával takúto prácu svojim známym,“ pýta sa D. Lipšic. „Ale on neskončil pred 12 rokmi,“ hovorí M. Kriak a vysvetľuje, že P. Tóth pre SIS pracoval aj neskôr.

16:17 - Sudkyňa zatlačila na M. Kriaka, pýtala sa ho, ako vykazoval peniaze, ktoré za túto prácu dostal. Dostala ho do odpovede, že z peňazí neplatil dane, teda to nemal ako oficiálny príjem. M. Kriak sa snažil to vysvetliť, R. Sabová ho k tomu nepustila. „Pýtali ste sa P. Tótha na to, pre koho pracuje?“ „Nie,“ odpovedá M. Kriak. 

16:15 - M. Kriak hovorí, že keď mu dal P. Tóth zadania, myslel si, že robí pre štát, len nevedel, pre ktorú konkrétnu zložku, teda či SIS, vojenské spravodajstvo, alebo nejaký iný štátny orgán.

Profesionál na súde opísal, ako sledovali Kuciaka

Miroslav Kriak Zdroj: TASR

16:11 - „Stretol som sa s P. Tóthom a povedal mi, že poskytol určité informácie a spýtal sa, či sa chcem s týmto pánom stretnúť aj ja. Povedal som, že áno, išlo nepochybne o funkcionára, ktorý bol známy tým, že zastrešoval tento útvar NAKA,“ odpovedá M. Kriak.

16:08 - M. Kočner sa neustále snaží ukázať, že sledovanie novinárov bola len okrajová, alebo nie taká závažná časť celého sledovania, ktoré M. Kriak robil. Pýta sa ho, či ho niekto odhalil. „Nie, až my sme sa prihlásili u šéfa protizločineckej jednotky NAKA,“ odpovedá M. Kriak. M. Kočner sa toho chytil a vypytuje sa, prečo sa neoficiálne stretol s funkcionárom polície a nešiel priamo vypovedať.

16:03 - „Ak by ste percentuálne mali porovnať sledovanie novinárov, baru Next Apache a toho zvyšku, ako by ste to rozdelili?“ pýta sa M. Kočner. „To sa nedá povedať, lebo Next Apache bol o novinároch. Tam sme najčastejšie sledovali Eugena Kordu či Štefana Hríba,“ odpovedá M. Kriak.

15:59 - M. Kriak hovorí, že sledovali aj funkcionára SIS, priznáva sa, že ho odfotil. Sudkyňa napomína M. Kočnera, aby sa pýtal k veci. Nie je celkom jasné, kam mieri M. Kočner svojimi otázkami, ale je možné, že chce ukázať, že jeho zadania na sledovanie ľudí mali slúžiť naozaj len na výrobu relácie Na pranieri.

15:53 - M. Kočner sa pýta na autá, ktoré mali byť použité na sledovanie novinárov, zaujímajú ho ďalšie detaily. Opisuje, že dostali aj zadanie na sledovanie D. Lipšica či Vladimíra Pčolinského. V. Pčolinský je brat Petra Pčolinského zo Sme Rodina, v minulosti pracoval na ministerstve vnútra a hovorí sa o ňom, že má blízko k tajným službám.

15:46 - M. Kočner sa pýta, aký bar je vedľa baru Next Apache. M. Kriak to odmietol na pojednávaní povedať s tým, že idú voľby a nechce sa stať súčasťou predvolebnej kampane. Vedľa baru Next Apache je Gay club Apollon, pravdepodobne teda pri sledovaní mohli zachytiť aj nejakých politikov, ktorí vstupovali do gay baru.

15:44 - Reč prišla aj na kauzu Čistý deň, M. Kriak hovorí o drogách, chovankyniach a o človeku, ktorý mal byť drogový díler.

15:40 - „Pod našou kontrolou do baru vošla aj osoba, ktorú P. Tóth označil ako drogového dílera, našou úlohou bolo zaznamenať ho a zistiť bydlisko, kde býva. To sa nám nepodarilo, no obrazová dokumentácia v dvoch prípadoch vyšla veľmi kvalitne,“ hovorí M. Kriak. M. Kočnera zaujíma, či sa robili v bare aj zvukové záznamy. „Počúvalo sa tam priamo,“ odpovedá.

15:37 - Pýta sa M. Kočner a zaujíma ho, prečo nechce M. Kriak vypovedať o sledovaní baru Next Apache a ďalšieho baru a vyzýva ho, aby povedal, aké osoby tam zdokumentoval, prečo ho monitoroval. „Bar sme monitorovali v druhom štvrťroku 2017, neskôr intenzita opadla, ale monitorovali sme to. Dôvod bol, že do baru chodilo veľa verejnosti známych osôb a ja som sa im aj čudoval, že do takého podniku chodia a udivilo ma to. V tom bare sme videli aj ľudí, ktorí tam nechodili kvôli diskusii a čítaniu kníh, ale aj kvôli niečomu inému. Opakovane sme tam zaznamenali drogy, najčastejšie fajčenie marihuany, ale bola videná v odpadkovom koši aj jedna tenká injekčná striekačka,“ odpovedá M. Kriak.

15:31 - M. Para sa pýta veľmi komplikovane, vstúpila mu do toho sudkyňa a spýtala sa miesto neho. „Získali ste od P. Tótha informácie o vozidle J. Kuciaka?“ „Nie,“ odpovedá M. Kriak.

15:28 - M. Para sa M. Kriaka pýta, či pozná bar Next Apache a či ho tam niekedy P. Tóth posielal. „Poznám a neodporúčam vám ho,“ odpovedá M. Kriak. Na otázky odpovedá veľmi stručne, poznamenal, že si nemyslí, že informácie súvisia s prejednávaným prípadom.

15:26 - Už druhý alebo tretí raz hovorí M. Kriak, že chápe, čo od neho prokurátor očakáva. Pýta sa ho na nejaký špecifický znak správ zo sledovania, aby bolo možné preukázať, že správy skutočne písal M. Kriak. Počas odpovedí sa ospravedlnil, že nemôže celkom presne odpovedať na otázky, aby nevyzrádzal metódy spravodajskej práce. V minulosti totiž pracoval pre SIS.

15:22 - Prokurátor sa naďalej pýta na detaily ohľadom sledovania, zaujíma ho, ako spracoval výstupy zo sledovania. „Malo to písomnú formu, fotografie zo sledovania boli do textu zasadené digitálne. Informácie sme odovzdávali na USB kľúči P. Tóthovi, zálohy som si nevytváral,“ hovorí M. Kriak.

15:17 - „Najskôr bola adresa zlá, potom už bola dobrá. Zlá adresa najskôr znela na Galantu, čo nezodpovedalo skutočnosti, následne som od P. Tótha dostal správnu adresu,“ pokračuje M. Kriak. Pri výsluchu P. Tótha sa hovorilo aj o nesprávnej adrese jeho trvalého pobytu, ktorý bol v Štiavniku v okrese Bytča.

15:13 - Pýtať sa bude prokurátor. Zaujíma ho časové ohraničenie a pýta sa, či zadanie na J. Kuciaka bolo iné, ako pri ostatných novinároch. „Ničím sa nevymykalo. Na začiatku mi P. Tóth ukázal fotografiu J. Kuciaka z policajnej databázy, ale dostali sme fotografiu, ktorá bola na vyhľadávači Google,“ hovorí M. Kriak. Okrem fotky dostali meno, priezvisko a adresu.

15:09 - J. Kuciaka sledovali asi štyri, alebo päť dní, M. Kriak sa snaží naznačiť, že sledovanie J. Kuciaka flákali. „Koncové správy boli vyfabulované,“ tvrdí M. Kriak. „Čistý čas, ktorý sme strávili s J. Kuciakom, bola asi hodina a pol, päť mesiacov pred tou smutnou udalosťou. Pre nás sa to skončilo v októbri,“ hovorí M. Kriak a zdá sa, že sa tým snaží zdôrazniť, že s vraždou nemá nič spoločné.

15:06 - „Keď som sa asi dve-tri minúty pozeral na J. Kuciaka, volal som P. Tóthovi, že nejde o užívateľa ani dílera drog, pôsobí na mňa ako intelektuál a je domácky typ,“ vysvetľuje M. Kriak a hovorí, že po dvoch, troch minútach by bolo po všetkom. „P. Tóth mi však povedal, že by som nemal túto činnosť takto ukončiť. Presunuli sme sa teda do Serede, potom sme boli asi 15 sekúnd vo Veľkej Mači, odfotili sme jeho auto pred domov a išli sme domov. Druhý deň sa to zopakovalo, tretí a štvrtý deň sme ho odfotili len v Seredi, v Bratislave už ani nikto nebol, to sme vyfabrikovali,“ hovorí M. Kriak.

15:04 - Tvrdí, že počas prvého polroka 2017 jeho skupina zachytila drogy, relevantného distribútora, a aj jeden únik informácií. „Ale v tomto okamihu je to bezpredmentné,“ hovorí. O J. Kuciakovi hovorí, že až kým nedostal zadanie od P. Tótha, o J. Kuciakovi nič nevedel, nevedel ako vyzerá a kde publikuje. „Začiatkom októbra 2017 sme prvýkrát čakali pred pracoviskom na J. Kuciaka na Prievozskej. Odtiaľ vyšiel asi o 18:00, išiel autobusom na neďalekú stanicu, odviezol sa do Serede, odtiaľ išiel do auta a odviezol sa do Veľkej Mače,“ rozpráva M. Kriak.

15:02 - „Peter Tóth vo mne vzbudil neklamné presvedčenie, že pracuje v prospech štátu. Spomínal slová ako kontrarozviedne, peňažné prostriedky nazýval terminológiou, ako keď sú v režime spravodajských služieb. Nadobudol som ten dojem a tak som postupoval,“ opisuje M. Kriak.

15:00 - „Na prelome rokov 2016/2017 ma oslovil bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth s požiadavkou na vytvorenie skupiny, ktorá by sledovala ľudí. Účelom skupiny mal byť postup proti drogám a drogovej kriminalite, úniku skutočností zo štátneho aparátu a tretím dôvodom mala byť akási ochrana, no k tomu nikdy nedošlo,“ začína rozprávanie M. Kriak.

14:59 - M. Kriak prokurátorovi odpovedá, že nepozná žiadneho z obžalovaných, ani M. Kočnera.

14:57 - Ako prvý pôjde vypovedať Miroslav Kriak. „Momentálne som nezamestnaný,“ hovorí sudkyni. M. Kriak v minulosti pracoval na Finančnej správe, no po medializovaných podozreniach, že sledoval novinárov pre P. Tótha, musel skončiť.

14:48 - Predsedníčka senátu M. Marčekovi umožňuje, aby odišiel preč z pojednávacej miestnosti. Nemusí sa zúčastniť ani na najbližších troch naplánovaných pojednávaniach, ktoré sa budú konať na začiatku februára. Nasledovať bude poučenie svedkov, o niekoľko minút sa začne výsluch M. Kriaka a Š. Mlynarčíka.

14:45 - R. Sabová sa pre istotu ešte raz pýta obžalovaných, či sa nechcú vyjadriť k výpovediam spoluobžalovaných. Chce sa vyhnúť tomu, aby niekto náhodou neskôr nenapadol procesné pochybenia, že niekto nedostal priestor na riadnu obhajobu a podobne.

14:42 - M. Marček požiadal súd, aby mu zrušil kolúznu, najprísnejšiu možnú, väzbu. „Už na pojednávaní 19.12. ste povedali, že po mojej výpovedi to bude možné, tak dúfam, že je to možné,“ hovorí M. Marček a žiada, aby sa ďalej hlavné konanie konalo v jeho neprítomnosti. Senát sa radí.

14:37 - Súd bude pokračovať ďalej vo výsluchoch. Pred senát si sadá M. Kočner, svoje rozhodnutie nevypovedať nemení. To znamená, že by sa mali čítať jeho výpovede z prípravného konania. Keďže ani v prípravnom konaní M. Kočner s vyšetrovateľmi nespolupracoval, nebude sa čítať jeho výpoveď, nemá sa aká. Nasledovať budú výsluchy svedkov, Miroslava Kriaka a Štefana Mlynarčíka, ktorí boli členmi komanda, ktoré sledovalo novinárov.

13:30 - Nasleduje hodinová prestávka.

13:28 - Na výpoveď A. Zsuzsovej reaguje aj Z. Kušnírová, odkázala A. Zsuzsovej a M. Kočnerovi, že im nič nehovorí láska k deťom, poznajú len lásku k moci a lásku k peniazom.

13:26 - R. Kvasnica sa domnieva, že pri svojich vyjadreniach dáva A. Zsuzsová šifrované odkazy M. Kočnerovi, usudzuje to na základe toho, že detailne pozná komunikáciu A. Zsuzsovej a M. Kočnera v Threeme. „Odznela tu číslica tisíc, čo môže byť odkaz, preto považujem za potrebné, aby štátne orgány preverili, z čoho žije rodina A. Zsuzsovej,“ hovorí R. Kvasnica. (A. Zsuzsová na začiatku svojej výpovede povedala, že dnes ešte nebude odpovedať na otázky, ale na najbližšom pojednávaní „odpovie aj na tisíc otázok.“)

13:20 - Slova sa ujala opäť predsedníčka senátu R. Sabová. A. Zsuzsová v jednom prípade vypovedať odmietla, no opätovne sa číta ďalšia výpoveď, ktorá sa týka toho, z akých peňazí A. Zsuzsová žila. To bolo všetko, obžalovaní sa vyjadrovať nechcú, Daniel Lipšic len upozorňuje, že námietky pre nátlak na obžalovanú vzniesla obhajoba M. Kočnera.

13:16 - A. Zsuzsová opisovala, ako sa ju M. Kočner snažil vychovávať, nútil ju splatiť svoje dlhy a postupne ju chcel postaviť na nohy. P. Tóth vypovedal, že A. Zsuzsová M. Kočnera „zbožšťovala.“ Toto jej vyjadrenie ilustruje, aký bol medzi nimi vzťah.

13:09 - A. Zsuzsová sa sťažovala na to, že policajti na ňu vyvíjali nátlak a vraj sa jej vyhrážali likvidáciou jej rodiny. Trestné oznámenie na policajtov však nepodala, vraj ho pripravoval jej obhajca. Nie je známe, či bolo aj podané.

13:02 - Keď sa vyšetrovateľ A. Zsuzsovej spýtal, kto platí jej obhajobu, namietal voči tomu jej obhajca Štefan Neszméry aj obhajca M. Kočnera Marek Para. Na otázku nakoniec A. Zsuzsová odpovedať nemusela. Existuje podozrenie, že by obhajoba A. Zsuzsovej mohla byť hradená z prostriedkov M. Kočnera.

12:56 - A. Zsuzsová vyšetrovateľovi povedala, že od M. Kočnera dostala peniaze naposledy v decembri 2017. Nedávala vraj peniaze ani Z. Andruskóovi, keďže jej dlhoval. Popiera taktiež, že by mala informácie o vyšetrovaní vraždy a posúvala ich Z. Andruskóovi, naopak, tvrdí, že informácie o vyšetrovaní mal on.

12:48 - A. Zsuzsová opakovanie rozvíja siahodlhé príbehy o tom, aký podvodník bol Z. Andruskó, ako sa s ním kamarátila z núdze a ako jej liezol na nervy. Nikoho v súdnej sieni nebaví počúvať jej výpoveď. Obhajca M. Marčeka si podopiera dlaňou čelo a ťuká si do telefónu.

12:43 - „Dávala som M. Kočnerovi veštiť, o čo ma požiadal, ako mu dopadne súd, či nevie, čo sa narodí jeho dcére a podobne,“ hovorí A. Zsuzsová pri otázke, či niečo nechávala M. Kočnerovi veštiť.

12:26 - Nasleduje čítanie ďalšej výpovede A. Zsuzsovej, tento raz z marca 2019. Opätovne opisuje svoje vzťahy a kontakty s ostatnými obžalovanými.

12:21 - A. Zsuzsová opísala svoje stretnutie s Jánom Dučákom starším, Kočnerovým kumpánom z kauzy Technopol, ktorý vypovedal minulý týždeň, ako stretnutie s nejakým dedkom, ktorý jej strčil do ruky igelitovú tašku s darčekom. Spomína aj Petra Tótha, hovorí, že mu nedôverovala.

12:15 - Reč prišla na Petra Tótha. A. Zsuzsová spomínala opäť J. Haščáka, zbieranie kompromitujúcich informácií, nabúranie sa do jej profilu, Gorilu, dvojitých agentov. Jej čítaná výpoveď nedáva zmysel.

12:11 - Zdá sa, že A. Zsuzsová zahŕňa do okruhu podozrivých už aj svojho bývalého priateľa Mariána Markoviča, prezývaného Ampulka. Jej výpoveď prokurátor číta veľmi rýchlo, a tak jej slová nedávajú veľký zmysel. A. Zsuszová vyšetrovateľovi povedala, že M. Markovič mal motív odstrániť ju aj M. Kočnera. Pravdepodobne tým chcela povedať, že za vraždou J. Kuciaka môže byť Ampulka.

Profesionál na súde opísal, ako sledovali Kuciaka

Alena Zsuzsová na súde Zdroj: TASR

12:06 - Vo výpovedi, ktorú momentálne číta prokurátor, A. Zsuzsová opisuje Z. Andruskóa ako človeka, ktorý mal styky na všetkých miestach v republike a kontakty na rôznych „mocných ľudí.“ Žiadneho z nich nemenovala, no jej výpoveď pôsobí dojmom, ako keby bol Z. Andruskó za vraždou a ona s ňou nechcela mať nič spoločné.

11:58 - Tento raz ďalšiu z výpovedí číta prokurátor Juraj Novocký. A. Zsuzsová pritvrdila a opisovala, ako veľmi sa Z. Andruskóa bála a rozprávala príbehy o tom, ako sa hral na mafiána, ukazoval jej rozobraný samopal a chcel na ňu našiť nejaké obvinenia z trestných činov.

11:51 - „Koho ste mali uloženého v telefóne ako Maznák?,“ pýta sa vyšetrovateľ. „To bol M. Glváč, lebo je maznák,“ odpovedala A. Zsuzsová.

11:50 - A. Zsuzsová vyšetrovateľovi povedala, že sa stretla s Martinom Glváčom zo Smeru. Médiá už dávnejšie zverejnili, že ho mala v telefóne uloženého pod prezývkou Maznák, M. Glváč stretnutie s A. Zsuzsovou popiera.

11:48 - „Peter Tóth sa so mnou chcel baviť len cez Threemu, poslal mi Whatsapp fotku kódu z Threemy,“ hovorila A. Zsuzsová vyšetrovateľovi. P. Tóth pred súdom povedal, že to A. Zsuzsová poslala kódy z Threemy jemu.

11:46 - „O J. Kuciakovi sme sa s M. Kočnerom rozprávali len raz, keď na neho dal trestné oznámenie pre podozrenie z vyšetrovania, a potom až po vražde. Zaujímalo ho, kto to mohol spraviť,“ hovorila A. Zsuzsová.

11:45 - Vyšetrovateľovi A. Zsuzsová hovorila, že peniaze, ktoré u nej doma polícia zaistila, jej dal M. Kočner už dávno, pre istotu, keby sa jej niečo stalo. Údajne mala spravovať jeho stránku Na pranieri na Facebooku.

11:43 - A. Zsuzsová už počas čítania jej výpovede pred vyšetrovateľom nesedí pred sudkyňou. Z opisu vzťahu so Z. Andruskóom sa plynulo dostala do opisu vzťahu s M. Kočnerom.

11:41 - Zsuzsová vyšetrovateľovi povedala, že sa do jej profilu nabúral Jaroslav Haščák, šéf Penty, aby diskreditoval Daniela Lipšica a ďalších politikov.

11:38 - „Pán Kočner by mi nezveril ani stánok s hot-dogmi, lebo vedel, že som chorá, nikdy mi žiadnu prácu nedal. Neukázal by mi sledovačku ani nič podobné, určite by tým takto seba neohrozil,“ hovorila A. Zsuzsová vyšetrovateľovi.

11:17 - Nasleduje 15 minútová prestávka.

11:12 - Verejnosť stále počúva fantastické príbehy o pol miliarde eur na paletách a praní špinavých peňazí. Informácie znejú príliš neuveriteľne. „Hovorila som, že M. Kočner svoje problémy rieši cez súdy, nie násilím,“ hovorila vraj A. Zsuzsová Z. Andruskóovi. Pravdou je, že M. Kočner mal s novinármi len veľmi málo sporov, ktoré skončili pred súdom.

Profesionál na súde opísal, ako sledovali Kuciaka

Alena Zsuzsová počas pojednávania Zdroj: TASR

11:09 - Pokračuje opis pochybných a riskantných biznisov Z. Andruskóa, A. Zsuzsová vyšetrovateľovi hovorila o tom, ako ho odhovárala od trestnej činnosti a pochybných biznisov. „Vraj mal ochranné balíčky čiernej mágie a hovoril, že o chvíľu už bude milionár,“ hovorila A. Zsuzsová.

11:05 - A. Zsuzsová hovorila aj o tom, že sa so Z. Andruskóom rozprávali o tom, keď sa M. Kočner vyhrážal J. Kuciakovi. „Povedala som mu, že sa mu nevyhrážal, len mu povedal, že na neho bude hľadať informácie,“ hovorila A. Zsuzsová vyšetrovateľovi. Vraj sa rozprávali aj o sledovaní, no údajne od Z. Andruskóa nič také nechcela a možné sledovanie novinárov bola len jej domnienka.

11:00 - Pri druhom výsluchu rozprávala o svojom vzťahu so Z. Andruskóom podrobnejšie. M. Marček aktívne komunikuje so svojím obhajcom. Zvyšní obžalovaní počúvajú zápisnicu o výsluchu pokojne.

10:57 - „Z. Andruskó mal odo mňa požičaných 20-tisíc eur, o nejakej vražde som sa s ním nikdy nerozprávala,“ hovorila koncom septembra 2018 vyšetrovateľovi A. Zsuzsová.

10:55 - Prokurátor Juraj Novocký navrhuje, aby boli prečítané výpovede A. Zsuzsovej z prípravného konania. Jej výpovede bude opätovne čítať sudkyňa R. Sabová.

10:54 - „Na otázky dnes odpovedať nebudem. Potom aj na tisíc otázok, každému, veľmi rada,“ hovorí A. Zsuzsová.

10:51 - Pred súd sa posadila A. Zsuzsová, hovorí, že bude vypovedať. Spontánnu časť výpovede už A. Zsuzsová povedala v pondelok, dnes chce svoje vyjadrenia dopĺňať. „K výpovediam T. Szabóa a M. Marčeka sa nechcem vyjadrovať, o skutku viem povedať len to, čo bolo napísané v médiách. Moju celú výpoveď, v ktorej sa chcem vyjadriť k M. Kočnerovi a Z. Andruskóovi, no až na ďalšom pojednávaní. Výpoveď T. Szabóa a M. Marčeka potvrdzuje, že Z. Andruskó klame,“ hovorí A. Zsuzsová.

10:49 - Sudkyňa sa pýta, či sa niekto chce k prečítaným výpovediam vyjadriť. Obhajca M. Marčeka ho štuchol, upozornil ho, že v tomto okamihu je čas. „Výpovede pána Szabóa sú lož a pridržiavam sa svojich výpovedí, ktoré boli verifikované vyšetrovateľmi NAKA,“ povedal M. Marček.

10:48 - Keď súd rozhodoval o väzbe, T. Szabó len vyhlásil, že by sa zdržiaval na mieste trvalého bydliska, kde žije s rodičmi. Opätovne opakoval svoje skoršie vyhlásenia.

10:45 - T. Szabó vyšetrovateľovi porozprával o tom, že M. Marček mal sám chcieť zavraždiť prokurátora Maroša Žilinku, Daniela Lipšica, policajného prezidenta, a nakoniec aj Zoltána Andruskóa. „Bál som sa ho, je to psychiatrický prípad, mal by sa dať liečiť,“ povedal T. Szabó pred vyšetrovateľom.

10:43 - „M. Marček mi hovoril, že dvakrát niekoho zabil a keď to niekomu prezradím, zabije aj mňa. Bál som sa, že konca roka sa už nedožijem,“ hovoril T. Szabó vyšetrovateľovi.

Profesionál na súde opísal, ako sledovali Kuciaka

Miroslav Marček na súde Zdroj: TASR

10:33 - Počas čítania výpovede T. Szabóa sa občas M. Marček otočí k svojmu obhajcovi Martinovi Endrödymu. Kým M. Marček počas svojej výpovede znel veľmi civilne a pôsobil tak, že sa snažil zbytočne svojho bratranca T. Szabóa neohovárať, T. Szabó vo výpovedi pred vyšetrovateľom M. Marčeka nešetril. „On veľmi závidel všetkým, mnohí ľudia hovorili, že bol veľmi čudný,“ hovoril. T Szabó.

10:26 - T. Szabó vypovedal k vražde P. Molnára veľmi obšírne. Okrem M. Marčeka však jeho verziu udalostí popreli aj svedkovia, ktorí v utorok v tejto veci vypovedali na súde.

10:13 - K vražde P. Molnára povedal, že si to na neho vymyslel M. Marček, pretože mu celý život závidel.

10:10 - T. Szabó povedal vyšetrovateľovi, že počas návštev vo Veľkej Mači vždy šoféroval auto on. Toto tvrdenie sa zhoduje so svedectvom, ktoré súdu poskytol náhodný okoloidúci na čerpacej stanici v Sládkovičove a pred súdom povedal, že za volantom videl T. Szabóa.

10:07 - „Prečo ste so sebou nosili telefón od Z. Andruskóa do Veľkej Mače?“ pýta sa vyšetrovateľ. T. Szabó odpovedal, že nevie, že ho vždy nosil so sebou v aute. Pri domovej prehliadke sa jeho telefón našiel u neho doma.

10:05 - Na otázky vyšetrovateľa T. Szabó odpovedal, hovoril, že vo Veľkej Mači po vražde už nebol. Pýtal sa ho aj na to, ako dlho bol M. Marček preč. Vyšetrovateľovi hovoril aj podrobnosti o tom, ako vystúpil z auta, či ako išiel na čerpaciu stanicu.

10:00 - Okrem iného T. Szabó pred vyšetrovateľom povedal, že vo Veľkej Mači si bol kupovať motorku. Opätovne opisuje, ako vraj mali ísť len zbiť J. Kuciaka. Jeden z kukláčov, ktorí stoja vedľa T. Szabóa, drží v ruke pištoľ.

9:51 - Znamená to, že sudkyňa číta jeho výpoveď z prípravného konania. Zatiaľ je jeho výpoveď do veľkej miery zhodná s tým, čo hovoril T. Szabó minulý týždeň vo svojej spontánnej výpovedi. Na otázky neodpovedal, neurobí to ani dnes.

9:47 - Pred senát sa posadil T. Szabó, no súd konštatuje, že odmietol vypovedať.

9:45 - T. Szabó zatiaľ žiadne zásadné argumenty nepredostrel, jeho argumentácia skôr stojí na tvrdeniach proti tvrdeniu a na argumentoch typu „nebol by som taký hlúpy.“ Uzatvára, že M. Marček nehovorí pravdu. Nikto ďalší sa k jeho výpovedi vyjadriť nechce.

9:43 - „Ďalej uviedol, že som si mal pýtať peniaze za vraždu J. Kuciaka. To nie je normálne, aby si človek ako M. Marček pamätal na sumu. Ďalej sa hovorilo, že som mal používať vozidlo môjho otca a môj mobilný telefón. Je to hlúposť, nešiel by som vraždiť s vlastným mobilným telefónom a vlastnou SIM kartou. Ďalej hovorím, že som žiadnu zbraň u M. Marčeka nevidel. Nemohla byť ani v originálnom puzdre, ako uviedol vo svojej výpovedi, keďže bola upravená a mala tlmič,“ pokračuje T. Szabó.

9:40 - Nasledujú vyjadrenia obžalovaných k výpovedi M. Marčeka. Prvý bude hovoriť Tomáš Szabó. „Obžalovaný hovorí, že sme si niekedy v januári mali zaobstarať zbraň, no táto informácia nesedí s výpoveďami svedkov. Ďalej tvrdí, že za vraždu mala byť suma 35-tisíc až 40-tisíc eur. Neexistuje, že niekto nevie, koľko by mu niekto dal. A hlavne, M. Marček nie je typ človeka, ktorý by si peniaze neprerátal,“ hovorí T. Szabó.

9:35 - Otázku má aj R. Sabová. „Potom, keď ste zasiahli J. Kuciaka do hrude, povedal niekto niečo, zaznelo niečo?“ M. Marček odpovedá, že „Nie“. „Od J. Kuciaka som bol maximálne 30 centimetrov, keď som ho zasiahol, nie viac,“ pokračuje. Otec Jána Kuciaka aj mama Martiny Kušnírovej sa držia za hlavu, tieto slová sa im počúvajú veľmi ťažko.

9:32 - Na M. Marčeka nikto žiadne otázky nemá, pred týždňom v pondelok vypovedal veľmi obšírne. Pýta sa len R. Kvasnica, zaujíma ho, či si M. Marček spomenie na presné časy, kedy J. Kuciak chodí do práce a z práce, ako dlho čakal, keď sa skrýval pri dome vo Veľkej Mači. Otázky R. Kvasnicu smerujú k tomu, aby preukázal, že vrahovia mali informácie od ľudí, ktorí sledovali novinárov, aj J. Kuciaka.

9:29 - Tomáš Szabó ani Marian Kočner nebudú vypovedať. Na rad prichádza výsluchu Miroslava Marčeka.

Profesionál na súde opísal, ako sledovali Kuciaka

Marian Kočner na súde Zdroj: TASR

9:27 - Diskusia ohľadom Threemy je uzavretá, nasledovať budú vyjadrenia obžalovaných k výsluchu spoluobžalovaných. Obžalovaným budú kladené otázky, to však neznamená, že musia odpovedať. Nasleduje poučenie o právach a povinnostiach.

9:23 - Zástupca Z. Kušnírovej Roman Kvasnica gramatickým výkladom námietky zo strany obhajoby prišiel k tvrdeniu, že M. Para potvrdil autenticitu komunikácie. Zástupca Kuciakovcov D. Lipšic dodáva, že nerozumie tomu, prečo obhajoba na jednej strane hovorí, že komunikácia v Threeme nijako obžalovaných neinkriminuje, na druhej strane sa však bránia, aby takýto dôkaz bol pred súdom vykonaný.

9:18 - „Následne vyplynulo, že bol z dešifrovaného súboru vytvorený a spracovaná kompletná komunikácia vo formáte excel. Súd dospel k záveru, že v tomto štádiu konania o návrhoch na vykonanie dôkazov nerozhoduje a bude pokračovať v naplánovaných úkonoch trestného konania s tým, že pokiaľ bude potrebné po prípadnom vykonaní takéhoto dôkazu, vypočuť obvinených, súd opätovne pristúpi k výsluchu obžalovaných. Súd zamýšľa vylúčiť na samostatné konanie obžalovaného M. Marčeka.“ Znamená to, že sudkyňa zatiaľ správy v aplikácie Threema čítať nebude, no to neznamená, že ich čítať nebude vôbec. Ak to bude po prečítaní komunikácie potrebné, súd opätovne obžalovaných vypočuje.

9:17 - „Tento dôkaz je v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady. Prílohou tohto dôkazu je extrahovaný súbor. Ide o externé disky. Pokiaľ ide o digitálnu forenznú správu, konkrétne tá, na ktorú bolo poukazované v súvislosti s návrhom na vykonanie dôkazu ako vecného dôkazu, poskytla ako výsledok skúmania celkovo osem telefónnych prístrojov s tým, že boli extrahované dáta na tento externý disk. Znovu poznamenávam, že súd nemá pochybnosti o zákonnosti získaného dôkazu,“ hovorí R. Sabová

9:16 - Senát nespochybňuje zákonnosť získania dôkazu (komunikácie z Threemy)

9:13 - Prokurátor Juraj Novocký ešte pred vyjadrením súdu hovorí, že pracovníci Europolu sú ochotní prísť na pojednávania a vystupovať ako odborníci, respektíve znalci ohľadom Threemy. Obhajca Mariana Kočnera Marek Para ráno doručil stranám námietku voči čítaniu pasáží z Threemy. Spochybňuje taktiež legitimitu Europolu a jeho úlohy vo vyšetrovaní.

9:10 - Porada senátu sa skončila, proces bude pokračovať.

9:09 - Potom, ako v utorok poobede nebol prítomný nikto z poškodených, v stredu ráno sú miesta pre rodiny zavraždených opäť plné. Na súde sú rodičia Jána Kuciaka aj mama Martiny Kušnírovej.

9:04 - Je pár minút po deviatej a verejnosť aj obžalovaní stále čakajú na senát. To sa počas prvých piatich dní pojednávania ešte nestalo. Je pravdepodobné, že pretrváva porada o tom, akým spôsobom by sa mala čítať komunikácia z aplikácie Threema.

8:54 - V pojednávacej miestnosti už sú všetci obžalovaní, stalo sa to prvý raz od minulého pondelka, keď vypovedal Miroslav Marček a požiadal, aby sa pokračovalo v jeho neprítomnosti. Alena Zsuzsová si znova zakrývala pred kamerami a fotoaparátmi tvár, pričom jej podobizeň je už dobre známa.

8:51 - Prvá vec, ktorou sa ráno bude zaoberať predsedníčka senátu Ružena Sabová, je, akým spôsobom by sa mali predložiť dôkazy - komunikácia v aplikácii Threema. Včera sa o tejto veci radil senát, dnes ráno bude jasné, čo sa bude diať ďalej. Zástupca poškodenej rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic tvrdí, že otázka nestojí tak, či sa bude komunikácia čítať, ale len akým spôsobom.