Zatiaľ najvyššie číslo bolo zaznamenané v poslednom 26. kalendárnom týždni. Od 22. júna do 28. júna tohto roka zamestnávatelia uverejnili 3268 nových pracovných ponúk. „Keď porovnáme počet ponúk v poslednom týždni s rovnakým obdobím minulého roka, stále ide o prepad o 35 percent. V 26. kalendárnom týždni 2019 bolo na portáli 5032 nových pracovných ponúk. Pohľad na vývoj v posledných týždňoch však jasne naznačuje, že situácia na trhu práce smeruje postupne do pozitívnejších čísel,“ uviedol pracovný portál.

Na snímke generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák počas tlačovej konferencie na tému: Aktuálne otváranie hotelov a reštaurácií, čerpanie pomoci štátu a nutnosť podporiť cestovný ruch cielenými opatreniami v Bratislave v stredu 20. mája 2020. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Cestovný ruch na Slovensku sa do normálu nedostane skôr ako v roku 2022, hovorí šéf jeho zväzu

Odvetviami, pri ktorých Profesia.sk eviduje najvýraznejší medziročný pokles počtu inzerátov, sú najmä pomocné práce, automobilový priemysel a strojárstvo. Celkovo eviduje nižší počet ponúk vo všetkých sektoroch. „Ani v jednom prípade tak nejde o lepšie čísla, ako tomu bolo v roku 2019. Najmenší prepad možno registrovať v stavebníctve, kde medziročne klesol počet inzerátov zhruba o 11 percent,“ vyčíslil portál.

Naopak, prebudenie zaznamenáva odvetvie cestovného ruchu, gastra a hotelierstva. „Toto odvetvie, ktoré bolo v marci a apríli ovplyvnené novým koronavírusom najviac, je v rebríčku najnižších poklesov po stavebníctve a manažmente na treťom mieste,“ upozornila Profesia.sk.

Napriek tomu, že v medziročnom porovnaní eviduje pracovný portál pokles pri všetkých sektoroch, nájdu sa aj pozície, kde je aktuálne viac pracovných ponúk, ako tomu bolo pred rokom. Ide najmä o pozície sestry v zdravotníctve, farmaceuta, zástupcu vedúceho predajne, finančného manažéra i vedúceho predajne.