Na trhu práce padol ďalší rekord, za máj zamestnávatelia pridali cez portál Profesia.sk viac ako 27-tisíc pracovných ponúk. Takýto počet nových inzerátov za mesiac vznikol prvýkrát v 24-ročnej histórii portálu. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa portálu Nikola Richterová.

Za tohtoročný máj uverejnili zamestnávatelia o skoro 1 500 ponúk viac než v rekordnom máji roku 2017. „Vôbec po prvý raz sa stalo, že počet prekonal hranicu 27-tisíc. Piaty kalendárny mesiac roka 2021 tak aktuálne kraľuje rebríčku s najvyšším počtom inzerátov," podotkla hovorkyňa.

Volkswagen výroba
Neprehliadnite

Nie živnostníci sú zdanení málo, ale zamestnanci príliš vysoko, uviedol analytik z INESS

Oproti rekordnému máju 2017 tento rok pribudli nové príležitosti najmä v IT a vo výrobe. V oblasti IT stúpol počet ponúk o 30 percent a vo výrobe o 12 percent. Oproti máju 2017 je však na Slovensku aj vyššia nezamestnanosť - aktuálne za apríl je na úradoch práce evidovaných asi 220-tisíc ľudí, v máji 2017 ich bolo o 20-tisíc menej. „Aktuálna dostupnosť nových pracovných možností je tak dobrým impulzom pre zlepšenie situácie na našom trhu," okomentovala hovorkyňa.

Ako porovnala Richterová, tohtoročný máj znamenal v počte pracovných ponúk zatiaľ vrchol, na ktorý sa trh práce vyšplhal z vlaňajšieho aprílového dna, keď firmy zverejnili len niečo cez 8 600 ponúk. Vlani sa síce po lete trh práce začal preberať, avšak pribrzdili ho opatrenia, ktoré prišli v októbri pre druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Tento rok však prišiel opätovný nárast, a to už od marca, hoci vtedy ešte platili stále prísne opatrenia.

pracovisko, pohovor, odchod do dôchodku, dôchodok
Neprehliadnite

Aprílová nezamestnanosť odráža uvoľňovanie, rizikom môže byť 3. vlna, varujú analytici

Vysoké čísla ponúk prišli aj vďaka prebudeniu niektorých sektorov - cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Firmy z týchto oblastí zverejnili za máj asi 1 615 inzerátov, čo je takisto rekordné číslo. Prevádzky hľadajú najmä ľudí do kuchyne, na recepciu, čašníkov či barmanov.

Pozície, ktoré potrebovali firmy v máji obsadiť najčastejšie a pri ktorých stačí maturita, sú administratívny pracovník (1 230 ponúk), obchodný zástupca (715), predavač (689), odborný predajca (649) a programátor (527).

Pri postoch, ktoré si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie, bolo najviac ponúk pre učiteľov (526), programátorov (452), IT konzultantov (323), IT analytikov (316) a finančných analytikov (309).