Produkcia nemeckého priemyslu, ktorý je jedným z motorov tamojšej ekonomiky, sa v januári nečakane znížila. Ukázali to v pondelok údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Podľa najnovších štatistík sa výkon nemeckého priemyslu v januári znížil o 2,5 percenta oproti decembru, keď po revízii medzimesačne vzrástol o 1,9 percenta. Ekonómovia pritom očakávali, že sa priemyselná produkcia v najväčšej európskej ekonomike v januári zvýši medzimesačne o 0,2 percenta.

Audi Q3 a Q3 Sportback 45 TFSI e.
Neprehliadnite

Nemecký autopriemysel je optimistickejší, čaká rast výroby

Po vylúčení energií a stavebníctva klesla priemyselná produkcia v januári medzimesačne o 0,5 percenta. Výroba energií pritom v prvom mesiaci roka vzrástla o 0,6 percenta, zatiaľ čo stavebná produkcia sa znížila o 12,2 percenta.

V medziročnom porovnaní nemecká priemyselná produkcia v januári klesla o 3,9 percenta. To bolo viac ako jej zníženie o 1 percento v decembri. V porovnaní s februárom 2020, čo bol posledný mesiac pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu a zavedením blokád v Nemecku, bola priemyselná produkcia v januári 2021 nižšia o 4,2 percenta.