Bola jeseň roku 1997 a krátko popoludní zaparkovalo na Kuzmányho ulici v Banskej Bystrici zelené volvo s tmavými fóliami na zadných sklách. Vystúpili z neho traja muži. Dvaja sa pobrali do zasadačky v blízkej administratívnej budove.

Jedným z nich bol vtedajší riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko. Na hlave mal baretku, oblečený bol v teplákovej súprave. Smeroval na stretnutie so šéfom banskobystrického podsvetia Mikulášom Černákom. Kontakt mu sprostredkoval jeho známy Ján Kováčik, ktorý dnes stojí na čele Slovenského futbalového zväzu.

V zasadačke firmy Security 3 sa P. Rusko okrem M. Černáka rozprával aj s Milošom Kaštanom, ktorý v tom čase patril medzi „černákovcov“. P. Rusko sa sťažoval na svoju spoločníčku Sylviu Volzovú a zisťoval, či by sa to dalo nejako riešiť.

Za vyriešenie problému so svojou obchodnou partnerkou P. Rusko ponúkol 20 miliónov korún. Plán bol taký, že mafiáni S. Volzovú unesú, prinútia ju previesť jej obchodný podiel v televízii Markíza na niekoho iného, a potom ju zavraždia.

Plán však zlyhal. Krátko po predmetnom stretnutí polícia na M. Černáka vydala zatykač, a ten sa aj s M. Kaštanom prihlásil na polícii. Róbert Lališ z bratislavskej skupiny „sýkorovcov“, ktorý mal na únose a vražde S. Volzovej spolupracovať, si to rozmyslel a z celého plánu napokon zišlo.

Takto v skratke popisuje prokurátor spôsob, akým sa podľa obžaloby pred vyše dvadsiatimi rokmi chcel exminister hospodárstva a bývalý šéf televízie Markíza nasilu zmocniť celej televízie. Pred necelými dvoma rokmi ho polícia z objednávky vraždy obvinila na základe výpovede M. Černáka. Začiatkom roka 2019 prokurátor podal obžalobu, vo štvrtok sa začína súdny proces a naplánovaný je na dva dni. Sledovať ho bude viac ako štyridsať novinárov a množstvo kukláčov.

Komické tvrdenia

Z prípravy vraždy prokurátor obžaloval celú spomenutú štvoricu – P. Ruska, M. Černáka, M. Kaštana aj R. Lališa. Dôležité z jeho pohľadu bolo najmä to, že M. Černák a M. Kaštan zhodne uvádzajú miesto a čas stretnutia s P. Ruskom, rovnako, ako dôvod stretnutia.

Práve množstvo detailov, ktoré si napriek dvadsaťročnému odstupu dokázali obaja vybaviť, naznačuje, že by mohli hovoriť pravdu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa