Slovenské súdnictvo môže čeliť zásadnému problému. Priemerný vek sudcov je okolo 50 rokov, v prípade, že by sa problematika generačnej výmeny neriešila, hrozili by hromadné odchody. Informácie vyplývajú z údajov ministerstva spravodlivosti, ktoré sa chce tejto téme venovať v pripravovanom balíku justičných opatrení. Z pohľadu právnických profesií majú budúci sudcovia najťažšiu cestu. Nielenže musia absolvovať justičnú skúšku, následne hromadné výberové konanie, ale majú stanovenú aj vekovú hranicu na 30 rokov.

O zmene vekového limitu sa zatiaľ neuvažuje, zásadný problém v nastavení nevidia ani odborníci, ktorých oslovil TREND. Absolventi právnických fakúlt sa tak oveľa jednoduchšie môžu stať advokátmi, notármi či prokurátormi. Ministerstvo spravodlivosti sa pri otázkach o náročnosti výberu sudcov odvoláva na programové vyhlásenie vlády.

V ňom sa píše, že sa nastavia nové podmienky, ktoré vytvoria systém na podporu uchádzačov o sudcovský talár. Opatrenia budú zrejme súčasťou dlho avizovaného balíka legislatívnych zmien. Presnejšie znenie nie je zatiaľ známe. "Táto problematika bude vyhodnocovaná v kontexte pripravovaných reformných zmien v oblasti justície," reagoval Peter Bubla, hovorca ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa