Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v stredu po viac ako mesačnej prestávke pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým riaditeľom Daňového úradu Košice IV Ivom P. a spol., ktorí čelia obžalobe za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, z daňovej trestnej činnosti. Pôvodne senát ŠTS začal 5. októbra pojednávať voči Ivovi P. a ďalším 21 obžalovaným osobám vrátane východoslovenského podnikateľa Gabriela K. Vec Iva P. a dvoch obžalovaných však vtedy vylúčil na samostatné konanie.

V prípade Gabriela K. a ďalších obžalovaných osôb je naplánované pojednávanie na stredu popoludní. V dopoludnia prejednávanej veci Iva P. sa dostavili len dvaja spoluobžalovaní a Ivo P. dal súhlas na pojednávanie v neprítomnosti. Jeden z dvojice spoluobžalovaných chcel na úvod procesu uzavrieť dohodu o vine a treste, s čím však nesúhlasila prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). V oboch veciach podal ÚŠP obžalobu za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, z daňovej trestnej činnosti na ŠTS koncom decembra minulého roka. V rámci trestnej činnosti páchanej od roku 2007 do roku 2009 si zločinecká skupina uplatnila nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty vo výške viac ako 20 miliónov eur, ktoré boli vo výške viac ako 17 miliónov vrátené a uhradené.

tabuľka Špecializovaný trestný súd ilustračka ilustračná snímka
Neprehliadnite

Na ŠTS sa začal proces s údajným sériovým vrahom, ten vinu odmieta

Obžalovaní zakladali fiktívne spoločnosti, ktoré medzi sebou obchodovali, a vystavovali nepravdivé účtovné doklady. Plánovite vyberali peniaze z neoprávnene vyplatených daní z pridanej hodnoty z účtov a rozdeľovali ich. Ivo P. a Gabriel K. rozhodovali o činnosti skupiny, riadili ju, vydávali pokyny, rozdeľovali financie a podobne. „Jednotliví členovia skupiny konali a páchali trestnú činnosť koordinovane," uviedla prokurátorka ÚŠP.

Okrem Gabriela K. medzi obžalovanými sú aj ďalší podnikatelia z regiónu Košíc. Spisový materiál v kauze má 33-tisíc strán a 140 zväzkov. Ivo P. a Gabriel K. čelili a čelia aj iným obvineniam, ktoré prejednávajú nižšie košické súdy. V prípade Gabriela K. ide o nielen ekonomickú, ale i násilnú trestnú činnosť. V kauze pôvodne ešte neprerozdelenej na samostatné konania sa začalo pojednávať 5. októbra, keď sa z 21 obžalovaných osem nedostavilo a ospravedlnilo. Niektorí dali súhlas svojim obhajcom na pojednávanie v neprítomnosti. Jedného eskortovali z ústavu na výkon trestu odňatia slobody.