Rozdiel medzi cenou GBTC a bitcoinu sa za posledný týždeň dramaticky zväčšil, podľa údajov agentúry Bloomberg, je to až 42 percent.

Fondu sa napriek maximálnemu úsiliu nedarí presvedčiť americké regulačné orgány o povolení konverzie GBTC na fyzicky zabezpečené ETF, napriek tomu, že futuritnému ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) to povolili. Grayscale preto žaluje Americkú komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC).

Vo svojej štruktúre trustu nie je GBTC schopné odkúpiť akcie, aby udržalo krok s meniacim sa dopytom, čím sa prehlbuje medzera medzi jeho cenou a čistou hodnotou aktív, zatiaľ čo ETF kryté derivátmi, čo je aj prípad BITO, tento problém nemá.

„Máme nefunkčný produkt v GBTC, ktorému regulačné orgány umožňujú dostať sa do rúk každému retailovému investorovi,“ povedal Nate Geraci, prezident poradenskej firmy The ETF Store. „Dodržiavanie čistej hodnoty aktív BITO je ďalším dôkazom nadradenosti štruktúry ETF a pridáva sa k rastúcemu zoznamu dôvodov, prečo by malo existovať spotové bitcoinové ETF, “ doplnil.

BITO zatiaľ v roku 2022 kleslo o 65 percent, podobne ako bitcoin.

Kontrast medzi situáciou GBTC a BITO by mal posilniť argumenty pre schválenie konverzie na ETF, ale pravdepodobnosť sa ďalej zmenšuje kvôli chaosu na kryptoburze spôsobenom problémami burzy FTX.

Analytik Bloomberg Intelligence, James Seyffart, hovorí, že nič nebráni tomu, aby sa problém GBTC ešte prehĺbil, čo možno úplne znemožní konverziu GBTC na ETF.

Ďalšie dôležité informácie