Spoločnosť Blue Origin amerického miliardára Jeffa Bezosa podala návrh na začatie súdneho konania voči vláde USA za jej rozhodnutie prideliť kontrakt na výskum Mesiaca konkurenčnej spoločnosti SpaceX. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie Blue Origin.

Bezosova spoločnosť podala návrh na pôde federálneho súdu so sídlom vo Washingtone, ktorý sa zaoberá finančnými požiadavkami voči americkej vláde (US Court of Federal Claims). Cieľom je „pokúsiť sa napraviť nedostatky“ v súvislosti s pridelením kontraktu v rámci programu Artemis.

WA 53 Van Horn -  Najbohatší muž sveta Jeff Bezos, ktorý sa pomocou suborbitálnej rakety New Shepard vyvinutej jeho spoločnosťou Blue Origin ocitol na hranici vesmíru počas tlačovej konferencie po úspešnom lete na základni neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texasev v utorok 20. júla 2021. Na palube rakety New Shepard bol okrem Bezosa aj jeho brat Mark, 18-ročný čerstvý absolvent strednej školy Oliver Daemen a 82-ročná pilotka Wally Funková. Daemen sa stal vôbec najmladším človekom vo vesmíre
Neprehliadnite

Jeff Bezos vyletel do vesmíru a rozdal pár stoviek miliónov dolárov

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ešte v apríli spoločnosti SpaceX pridelil kontrakt v hodnote 2,9 miliardy amerických dolárov na výrobu lunárneho pristávacieho modulu. Viaceré ďalšie spoločnosti, ktoré sa o tento kontrakt uchádzali, proti tomuto rozhodnutiu namietali a tvrdili, že výberový proces nebol spravodlivý.

Blue Origin sa usilovala zvrátiť rozhodnutie americkej vlády a v júli podala proti rozhodnutiu NASA podnet na Úrad vlády USA pre zodpovednosť (GAO). Ten však dal za pravdu vládnemu úradu.

NASA v rámci programu Artemis plánuje v polovici tejto dekády opäť vyslať ľudí na Mesiac a vybudovať tam stanicu. V ďalšom desaťročí NASA plánuje uskutočniť let na Mars s ľudskou posádkou.

WA 37 Kennedyho vesmírne stredisko - Kozmická loď Crew Dragon, ktorá odštartovala z vesmírneho strediska na Floride k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam dopraví novú posádku SpaceX Crew-2 v piatok 23. apríla 2021. Informovala o tom NASA. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Kozmická loď Crew Dragon odštartovala k vesmírnej stanici ISS