Aj keď súčasné vakcíny chránia pred hospitalizáciou, v prípade, že sa očkovaný dostane do nemocnice, nebude sa jeho vakcinácia brať do úvahy. Ako informuje denník SME, vyplýva to z usmernenia ministerstva zdravotníctva.

To určuje, ako budú zdravotníci postupovať pri pacientoch, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu (UPV). Zaočkovanosť v tomto prípade nezaváži.

Očkovaní bez výhod

Niektorí lekári, rovnako aj ministerstvo tvrdia, že vakcinácia nemá vplyv pri rozhodovaní o napojení na UPV, iní lekári sú za to, aby očkovanie v bodovaní zavážilo. Viacero nemocníc priznalo, že na UPV sa vo väčšej miere dostanú ľudia, ktorí majú väčšiu šancu na prežitie.

Neprehliadnite

Kauza pľúcne ventilátory len ukázala, koľko ľudí to zabalilo v zdravotníctve

Do pondelka (29. november) bolo na umelej pľúcnej ventilácii 258 pacientov. Približne 12 percent z nich bolo očkovaných, píše denník.

„Dôvodom je, že každý má právo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ktoré mu zaručuje rovnaké zaobchádzanie pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlil tlačový odbor ministerstva pre denník SME, prečo nie je v usmernení kritérium zaočkovanosti.

Rozhoduje respiračná nedostatočnosť

„Považujem za holý nezmysel dávať do usmernenia kritérium, či je človek očkovaný, alebo neočkovaný,“ vraví anestéziológ Pavol Török z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych ochorení (VÚSCH) v Košiciach. Podľa jeho slov rozhoduje respiračná nedostatočnosť – zlyhávanie dýchania.

„Ak má niekto respiračnú nedostatočnosť na hranici prežitia a spĺňa kritériá na ventilátor, je úplne jedno, či je, alebo nie je očkovaný,“ vysvetľuje Török pre SME.

Na snímke prázdne lôžka na urologickém oddelení v dôsledku pozastavenia tzv. bielej medecíny v Nemocnici Poprad. Poprad, 20. novembra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Lekári a niektoré samosprávy žiadajú poslancov, aby zastavili a dopracovali reformu nemocníc

Podľa Aleny Koščalovej, primárky Kliniky infektológie a geografickej medicíny v nemocnici na bratislavských Kramároch môže nastať, že na UPV nebude pripojený napríklad 85-ročný pacient s pridruženými ochoreniami aj napriek tomu, že je očkovaný. Podľa primárky by už nemal z tohto spôsobu liečby žiaden prínos.

Potreba spĺnenia kritérií

Naopak sa podľa nej môže stať, že lekári a sestry pripoja na ventilátor neočkovaného 40-ročného dovtedy zdravého pacienta, "u ktorého predpokladáme, že benefit tam bude", uvádza denník.

Na to, aby bol pacient pripojený na UPV, musí spĺňať niekoľko presných kritérií. V prvom rade sa posudzuje miera okysličenia krvi. Dôraz sa kladie aj na to, či dochádza ku krátkodobému prerušeniu pravidelného dýchania a či je dychová frekvencia pacienta viac ako 35 dychov za minútu. Posudzuje sa tiež pravdepodobnosť výskytu zápalu pľúc v dôsledku zapojenia na UPV.

REGIONY: platba šekom
Neprehliadnite

Lekári starnú a je ich málo. Politikov to nevyrušuje

Na základe sčítania hlasov z vypísaných, ale aj ďalších kritérií sa lekár rozhoduje, či bude pacient pripojený. „Pri obmedzených kapacitách pacienti, ktorí dosiahnu osem bodov a menej, sú triedení na Jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS)/OAIM, tí s deviatimi bodmi a viac sú liečení konzervatívne a nad 11 bodov dostanú len paliatívnu starostlivosť," vysvetľuje Kováč denníku SME.

Kritériá pripojenia na UPV

- zlyhávanie dýchania

- miera okysličenia arteriálnej krvi

- krátkodobé prerušenie pravidelného dýchania

- dychová frekvencia pacienta

- pravdepodobnosť výskytu zápalu pľúc v dôsledku napojenia na ventiláciu

Bodovanie:

Osem a menej- JIS/OAIM/UPV

Deväť a viac - klasická liečba

Jedenásť a viac - paliatívna starostlivosť