Ďalšiu vlnu razií a zatýkaní očakáva šéf Spolkového kriminálneho úradu Holger Münch v súvislosti s prípravou prevratu, ktorý v Nemecku chystali priaznivci krajnej pravice. Münch to povedal v rozhovore s verejnoprávnou televíziou ZDF, kde uviedol, že zatiaľ je obvinených 54 ľudí. Sprisahancov, ktorých nemeckí vyšetrovatelia označujú ako teroristické zoskupenie, sledovali bezpečnostné úrady od jari.

Extrémisti sa hlásili k hnutiu Ríšski občania, ktoré neuznáva legitimitu súčasnej spolkovej republiky. Skupina mala podľa nemeckého najvyššieho štátneho zástupcu Petera Franka svoje politické vedenie, takzvanú radu, a ozbrojené krídlo, ktoré zhromažďovalo zbrane a chystalo útoky proti štátu. Proti zoskupeniu zakročila polícia v stredu rozsiahlymi raziami v Nemecku a tiež v Rakúsku a Taliansku.

Thomas Haldenwang, ktorý vedie Spolkový úrad pre ochranu ústavy, čo je nemecká civilná kontrarozviedka, povedal, že extrémisti boli sledovaní od jari. Vyšetrovatelia tak získali jasný prehľad o postupe a plánoch radikálov. „Plány boli stále konkrétnejšie a boli obstarávané zbrane,“ povedal Haldenwang v ZDF. „Nemecké bezpečnostné úrady mali ale situáciu po celý čas pod kontrolou,“ dodal s tým, že skupina predstavovala skutočné nebezpečenstvo.

To, že polícia nezakročila proti zoskupeniu skôr, bolo podľa Müncha nevyhnutné pre zhromažďovanie dôkazov. Dodal, že sa ale so záťahom nečakalo do posledného okamihu. O termíne, kedy chcela skupina s útokmi proti Nemecku začať, zatiaľ jasno nie je.

Pri rozsiahlych raziách vykonala polícia cez 150 prehliadok a v zhruba 50 objektoch našla aj zbrane. Münch uviedol, že obvinených bolo 54 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. Doplnil, že počet obvinených sa zrejme v nadchádzajúcich dňoch zvýši, rovnako tak možno podľa neho vzhľadom na pokračujúce vyšetrovanie očakávať aj ďalšie záťahy.

Ďalšie dôležité správy

Nemecká vlajka
Neprehliadnite

Nemci rozbili krajne pravicovú teroristickú bunku, ktorá plánovala štátny prevrat