Prípad americkej technologickej spoločnosti Theranos, ktorej zakladateľku Elizabeth Holmesovú v pondelok súd zistil vinnú z podvodu a sprisahania, zrejme ovplyvnia aj ďalšie podobné firmy. Zhodujú sa na tom právni experti, podľa ktorých budú zakladatelia a šéfovia start-upov, teda začínajúcich firiem, zrejme viac premýšľať o tom, čo ešte môžu investorom nasľubovať, a kde už by sa mohli dostať do problémov so zákonom.

Plán bez vedeckých dôkazov

Theranos bol jedným takýmto typickým start-upom. Firmu založila v roku 2003 práve Holmesová, keď mala 19 rokov, a investorom predala myšlienku, že objavila moderný spôsob testovania krvi. Získala od nich stovky miliónov dolárov, hoci jej podnikateľský plán neponúkal prakticky žiadne vedecké dôkazy.

FILE - In this Nov. 2, 2015 file photo, Elizabeth Holmes, founder and CEO of Theranos, speaks at the Fortune Global Forum in San Francisco.  Holmes will go on trial next summer to face criminal fraud charges for allegedly defrauding investors, doctors and the public as the head of the once-heralded blood-testing startup Theranos. U.S. District Court Judge Edward Davila ruled Friday, June 28, 2019 that the trial against Holmes and her former Chief Operating Officer Ramesh Balwani will start July
Neprehliadnite

Miliardárka Holmesová je vinná v štyroch bodoch, za každý jej hrozí 20 rokov za mrežami

Práve o to ale pri start-upoch ide. Tieto začínajúce firmy získavajú peniaze jednak od svojich zakladateľov, jednak od ľudí, ktorí by radi investovali voľné peniaze do niečoho, čo im počiatočnú investíciu môže potenciálne zhodnotiť o stovky aj tisíce percent. Že je tu vysoké riziko neúspechu a straty peňazí, s tým sa väčšinou počíta.

Podobným súdom sa odolávalo

Je to protipól tej prvej možnosti – vysokého zhodnotenia. Súd s Holmesovou ale ukázal, že rizikovou povahou investícií do start-upov sa nemožno zaštiťovať za všetkých okolností. Pre Silicon Valley, ako sa podľa rovnomennej lokality v Kalifornii hovorí celému odvetviu začínajúcich technologických firiem, je to v každom prípade míľnik.

E. Holmesová pred súdom
Neprehliadnite

Miliardárku Holmesovú dobieha luxusný život. Žaloba ho označuje za motív jej údajných podvodov

„Silicon Valley bolo až doteraz preslávené tým, že podobným súdnym procesom dokázalo odolávať. Ich podnikateľský model totiž predpokladá, že voči svojmu produktu alebo službe zaujmete smelý a optimistický postoj, aby ste prilákali investorov," poznamenal právnik Jack Sharman, ktorý sa v advokátskej spoločnosti Lightfoot zameriava na obhajobu takzvaných bielych golierov, teda spravidla manažérov firiem.

Firmy začnú byť opatrnejšie

„A keď ten váš produkt alebo službu uspeje, tak nie ste podvodník, ale vizionár," citoval ho server denníka The Guardian. Verdikt v kauze Theranos môže viesť k tomu, že firmy zo Silicon Valley začnú byť opatrnejší, myslí si bývalý federálny prokurátor Neama Rahmani.

„V Silicon Valley bude ten verdikt rezonovať pri veľkých právnych firmách, ktoré radia start-upom," povedal. „Advokáti teraz budú svojim klientom radiť, aby boli opatrnejší. Zvlášť v tom, čo hovoria investorom," dodal.

New,York-apr,21:,Ceo/founder,Of,Theranos,Elizabeth,Holmes,Attends,The
Neprehliadnite

Najmladšej miliardárke zo Silicon Valley hrozí 20 rokov za mrežami. Začal sa proces

Pre amerického podnikateľa Jasona Calacanisa, ktorý investuje do technologických firiem zo Silicon Valley, je súdny verdikt s Holmesovou mementom pre zakladateľov start-upov. Calacanis začal investovať už do akcií internetových firiem a v začiatkoch podporil aj podniky ako Uber alebo Robinhood, z ktorých sú dnes globálne značky. „Nesmiete klamať, nesmiete ohýbať pravdu. Vždy musíte byť úprimní ohľadom toho, kam ste sa zatiaľ so svojimi plánmi dostali. Zvlášť, keď za to vyberáte peniaze," napísal na twitteri.

startupy
Neprehliadnite

Hlavne to nepokaziť. Startupy Apify, Yieldigo a Memsource to majú našliapnuté do elitného klubu