Rozruch okolo podpory chovateľov ošípaných neutícha. V súvislosti s kauzou najdrahších ošípaných v histórii strana Hlas-SD tvrdí, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zavádza verejnosť pri obrane svojich politických funkcionárov.

Nastavením vzorca na rozdelenie dvoch miliónov eur chovateľom ošípaných cielene zvýhodnilo nielen subjekty blízke OĽaNO, ale aj zahraničné veľkochovy, mieni opozičná strana.

Prevalilo sa totiž, že MPRV SR pod vedením ministra OĽaNO Samuela Vlčana a štátneho tajomníka Milana Kyseľa vyplatil firme Rimanec, s. r. o. rekordných 4 500 eur na ošípanú. Vo firme pôsobil až do júna 2021 ako konateľ práve Milan Kyseľ.

O prípade informovala Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa strany Hlas-SD. Na dotácie upozornil portál poľnoinfo.sk. Podľa Medveď Macíkovej ide tak o najdrahšie svine v histórii krajiny. Konateľmi firmy Rimanec sú Matej Patrick Kyseľ a Denisa Kyseľová, píše Trend.

Klame ministerstvo verejnosť?

„Ministerstvo klame verejnosť, keď tvrdí, že chcelo podporiť malých a stredných chovateľov ošípaných. Peniaze vyplatilo len štyrom percentám chovateľov ošípaných na Slovensku. Väčšinu financií z dvoch miliónov vyplatilo veľkochovom, najmä zahraničným, a samozrejme dánskym. Vzorec vyplácania na farmu, ktorý agrorezort zverejnil včera večer až na nátlak médií, jasne preukazuje zámer vyplatiť najviac na sviňu subjektom blízkym OĽaNO,“ uviedol Róbert Puci, poslanec NR SR strany Hlas-SD.

Ako ďalej poznamenal opozičný poslanec, ministerstvo pôdohospodárstva zároveň verejne potvrdilo, že na tvorbe vzorca sa podieľal priamo agrorezort. Rozdelenie dvoch miliónov eur sa tak udialo s vedomím ministra Vlčana a štátneho tajomníka Kyseľa.

„Je šokujúce, že za týchto okolností už na ministerstve a NPPC nezasahuje NAKA a nezabezpečuje dokumenty a počítače,“ podotkol R. Puci.

Výhodné podmienky pre blízke subjekty

Podľa strany Hlas-SD je teda zrejmé, že minister Vlčan aj štátny tajomník Milan Kyseľ, ktorého najbližšia rodina dostala až 4 500 eur na každú chovanú sviňu, schválili najvýhodnejšie podmienky pre im blízke subjekty.

Portál polnoinfo.sk zverejnil, že extrémne výhodné podmienky, tentoraz 400 eur na ošípanú, získala aj firma Ján Balko pani Anny Balkovej, dlhoročnej kolegyne štátneho tajomníka Milana Kyseľa z výkonného výboru Spolku farmárov Slovenska, analyzuje situáciu opozičná strana.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) dal preveriť, či podpora firme Rimanec, v ktorej pôsobil rezortný štátny tajomník Milan Kyseľ, bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

svina, prasa, prasiatko, chovna stanica;;;9.1.2008 Bratislava;foto Ján Zemiar
Neprehliadnite

Hlas-SD: Agrorezort vyplatil firme štátneho tajomníka OĽaNO 4 500 eur na ošípanú

Podľa opozície argumenty neobstoja

MPRV SR priblížilo, že pripravilo mimoriadnu podporu pre všetkých registrovaných chovateľov ošípaných na zmiernenie negatívnych vplyvov pandémie afrického moru ošípaných (AMO).

Stanovisko ministerstva pre Hlas-SD nebolo dostatočným argumentom. Podľa opozičnej strany podporu dostala len časť chovateľov.

„Napriek vyjadreniam MPRV SR, že výzva mala podporiť menších a stredných chovateľov ošípaných s cieľom decentralizovať chov ošípaných, z celkového počtu 2 953 fariem chovateľov ošípaných na Slovensku (Centrálna evidencia hospodárskych zvierat), dostalo podporu len niečo cez 120 fariem, patriacich len 86 subjektom. Z celkovo registrovaných ošípaných, ktorých je na Slovensku 500-tisíc, podpora pritom zahrnula približne 470-tisíc,“ uvádza sa v stanovisku Hlasu-SD.

Kauza rozhorčila aj SPPK

Situácia nenechala ľahostajnou ani Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru (SPPK), ktorá s veľkým rozhorčením prijala informácie, akým spôsobom bola vypísaná podpora a následne priznaná výška honoráru pre niektorých chovateľov ošípaných. Hovorkyňa SPKK Jana Holéciová zdôraznila, že SPPK o pripravovanom dotazníku nemala žiadne informácie.

Ministerstvo túto formu podpory s SPPK, ako s najväčšou agropotravinárskou samosprávou v SR, nijako nekonzultovalo. SPPK sa o nej dozvedela až na konci roka, a to z médií a od chovateľov ošípaných, uviedla komora. SPPK podľa J. Holéciovej dôrazne žiada vedenie MPRV o vysvetlenie celého pozadia podpory pre chovateľov ošípaných.

„Podozrenia i medializované dôkazy sú extrémne závažné. Hlas–SD sa preto pýta, kde sú teraz orgány činné v trestnom konaní? Čakajú, kým sa skartujú kritické dokumenty, ktoré by mohli preukázať korupciu a zneužitie právomocí priamo predstaviteľov Hegerovej vlády? Podľa zásady ex offo, ktorú OČTK ukladá zásada oficiality a legality, už mali začať konať. Ide o podozrenie z korupcie a zneužitie právomocí verejného činiteľa v sume presahujúcej dva milióny eur na najvyšších miestach vlády,“ skonštatoval R. Puci.

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho
Neprehliadnite

Vytvárajú sa nové podozrivé praktiky, potravinári sú rozhorčení z kauzy 4 500 eur na ošípanú

Reakcia rezortu pôdohospodárstva

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR detailne vysvetlilo dôvody podpory chovu ošípaných aj spôsob jej výpočtu a na rozdiel od bývalých vlád Smeru, Hlasu a SNS zaviedlo opatrenia na zvýšenie objektívnej transparentnosti a obmedzenie možnosti jednotlivcom zasahovať do schém pomoci. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie MPRV v reakcii na stredajšie vyjadrenia strany Hlas-SD.

Eldorádo v rozkrádaní podpôr a dotácií

„Aj preto zavádzame cenníky na techniku a stavebné práce financované z eurofondov, aby sa 'Eldorádo' v rozkrádaní podpôr a dotácií, ktoré tu zaviedol práve Smer a 'zdokonalila' SNS, už nikdy neopakovalo," zdôraznil agrorezort.

MPRV v reakcii dodalo, že skartovanie dokumentácie a zametanie dôkazov bol základný princíp práce počas vlád Smeru. Tento spôsob už je dávno minulosťou, aj keď to Slovensko bude stáť ešte stovky miliónov eur na opravách a korekciách.

Ľubomír Vačok
Neprehliadnite

Šéf Envirofondu: Poskytujeme dotácie, nie dary. Rukojemníkom situácie sú obyvatelia a obce