Jeho firma po pridelení eurofondov uzatvorila zmluvu s bratislavskou firmou TLM Investment, ktorá mala rekonštrukciu urobiť. Tá sa následne mala dohodnúť s ďalšou bratislavskou firmou ako subdodávateľom, ktorý mal všetko postaviť. No objednávateľ – Tatradom mal zaplatiť už len subdodávateľovi, nie TLM Investmentu.

Problém vznikol, keď sa koncom roka 2015 na daňovom úrade objavila žiadosť pre štát vyplatiť takmer 200-tisícovú vratku DPH z faktúry za rekonštrukciu penziónu. Keď daniari začali pátrať, zistili, že TLM Investment na druhej strane žiadnu faktúru za stavbu nevystavil a DPH štátu neodviedol.

Zástupcovia firmy TLM Investment pred daniarmi opakovane uviedli, že žiadny dodatok so subdodávateľom neuzatvorili, dávnejšie vypovedali pôvodnú zmluvu o rekonštrukcii a upozornili na možné falšovanie podpisov. V účtovníctve žiadnu faktúru preto nemajú a štátu nemajú prečo DPH zaplatiť. Vyplýva to z policajných dokumentov, ktorými opakovane odmietli riešiť rôzne trestné oznámenia okolo spornej faktúry.

Podivný osud vratky DPH

Už na prvý pohľad prípad faktúry medzi firmami Tatradom a TLM Investment vykazuje toľko otáznikov, že najrozumnejšie by sa zdalo DPH Tatradomu nevyplatiť a celú vec prešetriť. To si spočiatku mysleli aj prešovskí daniari, ktorí prišli do Tatradomu začiatkom roku 2016 spornú faktúru skontrolovať. Vyžiadaný nadmerný odpočet DPH, ľudovo známy ako vratka, najskôr neuznali a jeho vyplatenie firme od štátu stopli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa