Pomer medzi rizikami a prínosmi vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca je ,,stále prevažne pozitívny". Uviedla to v utorok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), z ktorej vyhlásenia citovala agentúra AFP. ,,Neexistujú dôkazy, na základe ktorých by bolo potrebné zmeniť hodnotenie pomeru prínosov a rizík tejto vakcíny," povedal médiám na tlačovej konferencií Rogério Paulo Pinto de Sá Gaspar, šéf WHO pre reguláciu a predbežnú kvalifikáciu liečiv.

WHO sa tak vyjadrila v deň, keď šéf vakcinačnej stratégie Európskej agentúry pre lieky (EMA) Marco Cavaleri povedal, že medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami existuje ,,jasná" súvislosť. Dodal pritom, že EMA túto informáciu oficiálne oznámi už v najbližších hodinách.

Samotná EMA ale o niekoľko hodín neskôr informovala, že ešte nedospela k záveru, či vakcína proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca spôsobuje krvné zrazeniny. Dodala, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv očkovaciu látku a súvislosť s tvorbou zrazenín ,,momentálne ešte skúma".

EMA avizovala, že výsledok oznámi na tlačovom brífingu, ktorý usporiada hneď, ako bude toto skúmanie ukončené, čo by podľa jej vyjadrenia malo byť v stredu 7. alebo vo štvrtok 8. apríla.

WA 23 Paríž - Zdravotná sestra ukazuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca, ktorou zaočkujú francúzskeho premiéra  Jeana Castexa v nemocnici na predmestí Paríža v piatok 19. marca 2021. Premiér mal pôvodne v úmysle čakať na očkovanie, kým naňho príde rad podľa roku narodenia, ale teraz sa dal  zaočkovať vakcínou AstraZeneca, aby zvýšil dôveru francúzskej verejnosti v túto látku. Castex toto svoje rozhodnutie avizoval už v utorok 16. marca, keď vyhlásil, že sa A
Neprehliadnite

EMA ešte nedospela k záveru, či vakcína od AstraZenecy spôsobuje krvné zrazeniny

Používanie vakcíny od AstraZenecy pozastavila v marci vyše desiatka väčšinou európskych krajín, lebo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín po podaní tejto očkovacej látky.

EMA aj WHO ale v reakcii na tento vývoj 18. marca uviedli, že vakcína od firmy AstraZeneca je bezpečná a mala by sa naďalej používať. Mnohé krajiny vrátane Nemecka, Francúzska či Talianska následne 19. marca obnovili očkovanie touto látkou.

EMA po ďalších medializovaných správach o krvných zrazeninách oznámila, že odborníci skúmajúci súvislosti s vakcínou od AstraZenecy a krvnými zrazeninami nenašli žiadne špecifické rizikové faktory, ako sú vek, pohlavie či iné zdravotné problémy. Avizovala však, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv vydá tento týždeň v súvislosti s vakcínou ,,aktualizované odporúčanie".