Frontex v správe tiež uviedol, že pašeráci tlačia utečencov do čoraz viac preplnených a horších lodí a ohrozujú tak ich životy. V posledných mesiacoch tvorili štyri z piatich použitých plavidiel „gumené člny slabej kvality“. Mnohí migranti pritom vypovedali, že ich nútili nastúpiť do lodiek alebo malých drevených člnov, aj keď sa obávali o svoj život. 

Taliansko sa stalo hlavným miestom vstupu migrantov do EÚ tento rok po uzavretí hraníc krajín na takzvanej balkánskej trase vedúcej do ďalších častí Európy z Grécka. Frontex však uviedol, že napriek tomu je doterajšia celková bilancia príchodu migrantov do Talianska za tento rok na úrovni takmer 95-tisíc ľudí približne rovnaká, ako boli počty zaznamenané v januári až júli 2015, informuje agentúra Reuters. 

V Grécku registrujú za júl tohto roka príchod len okolo 1 800 migrantov, čo je pokles o 97 percent v porovnaní s vlaňajším júlom. Mnohí migranti uviazli v Taliansku, keďže im v ceste ďalej na sever bránia uzavreté hranice Francúzska a Švajčiarska. Práve v mestách na severe krajiny neďaleko týchto hraníc ako Ventimiglia či Como je situácia najviac kritická, píše agentúra DPA. 

V Miláne evidujú podľa miestnych úradov vyše 3-tisíc uviaznutých migrantov, pre ktorých naliehavo hľadajú miesta na ubytovanie. Umiestniť by ich mali najnovšie v kasárňach a diskutuje sa aj o dočasnom využití pozemku svetovej výstavy Expo.