Portál monitoruje lety od roku 2006. Letiská po celom svete spolu s aerolíniami už deň predtým, v stredu 24. júla 2019, zaznamenali dovtedy najrušnejších 24 hodín na nebi, keď sa za jeden deň uskutočnilo okolo 225-tisíc letov. Stredajší rekord však bol prekonaný nasledujúci deň. Flightradar24 dodal, že je pravdepodobné, že v najbližších dňoch môže byť vďaka vrcholu aktuálnej dovolenkovej sezóny znova pokorený.

Čísla zahŕňajú všetky lety nákladných, komerčných aj súkromných lietadiel, helikoptér či vyhliadkových lietadiel. Štatistika z dôvodu citlivosti neobsahuje údaje o vojenských letoch. Najviac preplnený vzdušný priestor sa nachádza v Európe a Severnej Amerike.

Following Wednesday’s 225,000 flight day, yesterday we tracked 230,000 flights. Possible today will be even busier.

You can follow flights live at https://t.co/1hk0cAeBPB or download of our free app for iOS and Android at https://t.co/f99qumJeIk to follow wherever you are. pic.twitter.com/cCSfHbBIOB

— Flightradar24 (@flightradar24) 26. júla 2019

Vyše 11 miliónov letov v Európe

Nárast počtu prepravených pasažierov je globálny trend. Letecké spoločnosti v roku 2018 celkovo prepravili 4,3 miliardy pasažierov.

Hustota európskej leteckej dopravy v roku 2018 sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšila o 3,8 percenta. Ak sa pozrieme na konkrétne čísla, v roku 2018 sa nad Európou uskutočnilo 11 011 434 letov, pričom priemerná denná prevádzka bola 30 168 letov, poznamenáva portál Eurocontrol.

Devätnásť dní v roku 2018 bolo rekordne rušných – v dané dátumy sa vypravilo viac ako 36-tisíc letov. Z toho úplný rekord sa stal 7. septembra 2018, keď počet letov dosiahol 37 101.

Priemerné meškanie na jeden odlet portál vyčíslil na 19 minút, pričom ako hlavné dôvody uviedol nedostatok zamestnancov (60,4 percenta meškaní), počasie (25,3 percenta) a štrajky (14,3 percenta).

IATA (The International Air Transport Association) na základe trendov v leteckej doprave predpovedá, že v roku 2037 by sa počet cestujúcich mohol vyšplhať až na hranicu 8,2 miliardy.

Najvyšší rast by podľa asociácie mal ťahať ázijsko-tichomorský región, kde dopyt po letoch by mala poháňať kombinácia silného hospodárskeho rastu a vyšších príjmov domácností. Asociácia tiež predpovedá, že v priebehu roka či dvoch sa Čína stane najväčším leteckým trhom na svete a predbehne tak Spojené štáty americké. V rebríčku majú tiež poskočiť krajiny ako India, Indonézia aj Thajsko.

Prepchatý vzdušný priestor

Zvýšené, až rekordné počty prepravených cestujúcich a vypravených lietadiel hlásia

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa