Premiér Eduard Heger vo štvrtok počas tlačovej konferencie uviedol, že Európska únia za posledné dva roky dokázala, že vie konať rýchlo, rozhodne a efektívne.

„Veľkým príkladom bola práve pandémia, kde si krajiny Európskej únie vedeli preukázať solidaritu, čo je veľmi dôležitý krok. Zároveň 27 vlád a parlamentov dokázalo rozhodovať v mesiacoch a týždňoch. Je to nový fenomén, ktorý sme v Európskej únii dlho nevideli, pretože rozhodnutia trvali roky. Pandémia nám ukázala, že Európska únia má na to, aby konala rýchlo,“ objasnil premiér.

Podľa jeho slov vojna na Ukrajine ukázala ešte väčšiu rýchlosť Európskej únie, no zároveň dodal, že sme ako Európska únia dlho robili kompromisy s vlastnými hodnotami.

„Boli sme ochotní dať vlastné hodnoty bokom a zapredať ich na úkor lacnej ropy a plynu. To je to, na čo dnes doplácame a je to aj príklad Slovenskej republiky,“ vysvetlil.

Podľa neho sme totiž dlhé roky zanedbávali hrozbu, ktorú sme videli. „Príliš dlho sme robili kompromisy pri správaní Putina a dnes na to doplácajú obyvatelia Ukrajiny vlastným životom,“ pripomenul predseda vlády.

Eduard Heger tiež uviedol, že by v súvislosti so zdanením ruskej ropy súhlasil aj so znížením inej dane.

„Je lepšie sa dohodnúť na tom, aby bola daň schválená aj napríklad tak, ako navrhuje Richard Sulík, než sa nedohodnúť. Nedohoda je totiž najhoršia a je porážkou pre Slovensko.

Ďalšie dôležité správy

EBE 40 Davos - Na snímke  premiér Slovenskej republiky Eduard Heger na 51. výročnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose 25.  mája 2022. FOTO TASR/AP


Eduard Heger, Prime Minister of the Slovak Republic, attends a panel session at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Wednesday, May 25, 2022. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from May 22 until May 26, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Rusko môže ohroziť aj Slovensko, varoval premiér Heger