Analytici rezortu financií z Inštitútu finančnej politiky (IFP) v aktuálnej daňovej prognóze navýšili odhad daňových a odvodových príjmov na tento rok o 150 miliónov eur, pre budúci rok o 297 miliónov eur a pre rok 2020 o 255 miliónov eur.

Môže za to pozitívny vývoj ekonomiky. „Vyšší odhad vychádza z aktuálneho výberu daní a odvodov, ako aj novej makroekonomickej prognózy. Za vyšším výberom stojí najmä pozitívna situácia na trhu práce a rastúca spotreba domácností,“ uvádza sa v komentári IFP.

Na druhej strane, negatívny vplyv bude mať nová legislatíva. Prognóza daňových a odvodových príjmov napríklad už počíta aj so zmenami týkajúcimi sa 13. a 14. platu, ktoré majú byť oslobodené od daní a odvodov.

Pri jednotlivých daniach analytici ministerstva financií znižujú odhad výnosu dane z príjmov právnických osôb. Aktuálna predikcia spresňuje aj odhad výpadku príjmov pre zrušenie daňovej licencie.

Znižuje sa tiež výhľad výnosu spotrebných daní, najmä pri minerálnom oleji. Na druhej strane rastie úspešnosť výberu dane z pridanej hodnoty, ktorej výber bude vyšší aj vplyvom silnejšej spotreby domácností.

Rastúca mzdová báza podporí aj rast príjmov z odvodov na sociálne a zdravotné poistenie.