Prieskumy verejnej mienky v Poľsku dva dni pred druhým kolom prezidentských volieb naznačujú, že predvolebný boj bude až do konca veľmi tvrdý a výsledky hlasovania zrejme veľmi tesné.

Podľa denníka Wiadomošči si ani jeden z kandidátov - úradujúci prezident Andrzej Duda a varšavský primátor Rafal Trzaskowski - nemôže byť svojím víťazstvom istý.

Rozdiely v prospech jedného z kandidátov sú malé a štatistická chyba vo vzorke približne 1000 opýtaných je plus/mínus tri percentuálne body. V prieskume inštitútu IBRiS pre denník Rzeczpospolita zverejnenom v piatok získal Trzaskowski podporu 45,3 percenta respondentov. Ochotu hlasovať za Dudu vyjadrilo 44,4 percenta opýtaných. Viac ako desať percent voličov je stále nerozhodnutých. Účasť na voľbách by mala byť 67-percentná.

Premiér Igor Matovič odcestoval na summit premiérov krajín V4 do Varšavy v piatok 3. júla 2020. Na snímke slovenský premiér Igor Matovič (vľavo) a poľský premiér Mateusz Morawiecki (vpravo) počas bilaterálneho stretnutia, ktoré sa konalo pred summitom premiérov krajín V4 na Úrade vlády vo Varšave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Poľsko je pre Slovensko vzorom v boji proti korupcii, vyhlásil Matovič vo Varšave

V ďalšom prieskume uverejnenom v piatok, ktorý vypracoval Výskumný ústav na prieskum verejnej mienky pre denník Super Express, vedie Duda s takmer 51 percentami nad Trzaskowským s vyše 49 percentami. Štyri percentá opýtaných ešte nevedeli, koho podporia.

Vo štvrtkovom telefonickom prieskume inštitútu Kantar pre televízie TVN a TVN24 podporilo Trzaskowského 46,4 percenta respondentov, zatiaľ čo Duda získal 45,9 percenta. Ďalších 7,7 percenta respondentov bolo nerozhodnutých.

KK34 Serock - Na archívnej snímke zo 17. júna 2020 poľský prezident Andrzej Duda máva svojim priaznivcom počas kampane v poľskom meste Serock. Za znovuzvolenie poľského prezidenta Andrzeja Dudu chce v prvom kole prezidentských volieb hlasovať 40 percent respondentov prieskumu inštitútu verejnej mienky Kantar uskutočneného pre súkromné televízne kanály TVN a TVN 24. Prezidentské voľby sa v Poľsku budú konať v nedeľu 28. júna. Ak nijaký z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, bude sa 12.
Neprehliadnite

Poľsko si predvolalo nemeckého diplomata v súvislosti s článkami o voľbách

Prieskum uskutočnený inštitútom IBRiS pre poľskú armádu ukazuje, že ak by sa druhé nedeľné kolo volieb uskutočnilo minulú nedeľu, Trzaskowski by ho vyhral so ziskom 47,2 percenta hlasov. Za súčasného prezidenta Dudu by hlasovalo 45,9 percenta respondentov. Odhodlaných ísť voliť bolo 65,4 percenta opýtaných. Nerozhodnutých bolo 2,8 percenta účastníkov prieskumu.