Prvú trojicu uzatvára súčasný primátor Ivo Nesrovnal, ktorý však na začiatku meraní v prieskumoch výrazne dominoval – na prelome júna a júla ho ešte chcelo voliť 30 percent opýtaných. V závese za M. Vallom, V. Mikom a I. Nesrovnalom ostal starosta Vajnor Ján Mrva.

Riaditeľ agentúry AKO odhaduje, že výsledky volieb budú tesné. V minulých voľbách vyhral primátor I. Nesrovnal až z tretieho miesta v prieskumoch, súčasný bratislavský župan Juraj Droba bol v podobne tesnej voľbe dokonca štvrtý.

Tohtoročné komunálne voľby sa budú konať 10. novembra.

Čo môže ovplyvniť voľby v posledných dňoch

Kandidáti s reálnou šancou zvíťaziť čelia diskreditačnej kampani. M. Vallovi prekážajú letáky, ktoré ho predstavujú ako „dvorného architekta Penty“, hoci jeho architektonická firma s finančnou skupinou spolupracovala na troch projektov spomedzi stoviek ďalších.

Prvej antikampani čelil Ján Mrva, keď o ňom plagáty tvrdili, že chce z Bratislavy vysťahovať homosexuálov. Aj keď sa kandidát s podporou súčasnej opozície v minulosti o homosexuáloch vyjadroval s dešpektom, proti týmto tvrdeniam sa rázne ohradil. O bližšie nespresnej platenej diskreditácii hovoril aj Václav Mika.

Poškodiť mu mohli fotky z Donoval, kde sedí za jedným stolom s Marianom Kočnerom, Borisom Kollárom a Monikou Beňovou. V. Mika tvrdí, že tam bol na pozvanie Adriany Sklenaříkovej.

Zdôrazňuje tiež, že ako riaditeľ RTVS prekážal Robertovi Ficovi, a preto ho nezvolili druhýkrát. Smer na tlačovej konferencii nepriamo podporil I. Nesrovnala, ktorý sa od podpory dištancoval.

Na Facebooku tiež existujú stránky, ktoré robia cielenú antikampaň proti Matúšovi Vallovi či súčasnému primátorovi I. Nesrovnalovi.

Trnava vyzerá ako formalita, Nitra ako šok

Prieskum agentúry AKO tiež priniesol informácie o náladách voličov vo väčších slovenských mestách. V Trnave s vyše 70-timi percentami suverénne vedie súčasný primátor a bývalý aktivista Peter Bročka, v Nitre môže zvíťaziť ďalší aktivista Marek Hattas, ktorý patril k organizátorom protestov Za slušné Slovensko. Pred kandidátom Smeru a SNS Jozefom Dvončom vedie o tri percentá a celkovo má 27,2 percent.

V Košiciach to vyzerá na tesný súboj kandidáta s podporou opozície Jozefa Polačka (SaS, KDH, SMK, NOVA, OKS) a koalície Smer-SNS, Martina Petruška. Prvý J. Polaček má vyše 21 percent, M. Petruško zaostáva len o pár desatinných miest. Bez šance nie je ani nezaradená poslankyňa Národnej rady Alena Bašistová s vyše pätnástimi percentami.

Favoritkou v Prešove je Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO, NOVA), v Poprade výrazne vedie Anton Danko. Prieskum sledoval aj tri bratislavské mestské časti. V Petržalke vedie Ján Hrčka (SaS, NOVA, KDH, OKS), v Ružinove Martin Chren a v Starom Meste Radoslav Števčík, ktorého vážnymi súpermi sú Martin Borguľa a Zuzana Aufrichtová.