Agentúra Focus pre reláciu Na telo TV Markíza zisťovala, koľko ľudí si podporuje myšlienku referenda o predčasných voľbách želá.

Silnú podporu pre uskutočnenie referenda vyjadrilo 28,5 percenta opýtaných. Skôr za je presná štvrtina opýtaných, skôr proti je 17,5 percenta a určite proti je 22,4 percenta rešpondentov. Odpovedať nevedelo 6,6 percenta opýtaných.

Referendum podporuje najmä opozícia

Najväčšiu podporu pre organizáciu referenda vyjadrili voliči ĽSNS. Z ich radov by referendum podporilo až 65,5 percenta opýtanych. Proti sú len štyri percentá respondentov.

Prieskum Focus
Zdroj: TV Markíza/Na telo
Prieskum Focus

Taktiež viac ako 56 percent podporovateľov strany Hlas a vyše polovica voličov Smeru podporuje myšlienku referenda o predčasných voľbách.

Líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini upozornil, že referendum je demokratický nástroj, ako zmeniť politické pomery. Dodal pritom, že v pléne parlamentu je to vzhľadom na rozloženie mandátov nemysliteľné. Mieni zároveň, že by referendum nemalo byť spájané len so snahou jednej politickej strany

Na snímke vicepremiér a minister hospodárstva SR Richard Sulík prichádza na zasadnutie Ústredného krízového štábu 23. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Sulík: Vzťahy v koalícii nie sú dobré kvôli vzťahovačnosti premiéra

Voliči koalície sú však zásadne proti

Najmenšiu podporu referendu vyjadrujú voliči OĽaNO. Z nich myšlienku referenda určite podporuje len 1,9 percenta opýtaných. Určite proti sú takmer tri štvrtiny respondentov.

Z voličov druhej najväčšej koaličnej strany Sme rodina by referendum určite podporilo 16,8 percenta a určite proti by bolo 38,9 percenta opýtaných. O čosi menšia podpora referenda je u voličov strany SaS. Z nich by referendum určite podporilo 13,1 percenta opýtaných a proti by bola vyše tretina opýtaných.

Najmenšiu podporu referenda spomedzi voličov parlamentných strán vyjadrili voliči strany Za ľudí. Z nich by tento návrh nepodporil ani jeden z opýtaných. Skôr za by však bola už pätina opýtaných. Určite proti je viac ako polovica voličov najmenšej koaličnej strany.

Podľa podpredsedu Národnej rady SR Juraja Šeligu (Za ľudí) je otázne, koľko ľudí by skutočne k referendu prišlo. Priznáva, že v odpovediach ľudí sa odráža aj komunikácia vlády i spôsob prijímania pandemických opatrení.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík počas tlačovej konferencie po rokovaní Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a Ministerstva hospodárstva SR na tému Ako znížiť cenu elektriny spotrebiteľom zmenou podpory obnoviteľných zdrojov, 19. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Zásah v sídle Penty bol neprimeraný, myslí si Richard Sulík