Podľa prieskumu by ďalej nasledoval Štefan Harabin (13,6 percenta), Marian Kotleba (8,9 percenta), Béla Bugár (7,4 percenta), Milan Krajniak (6,3 percenta), František Mikloško (4,5 percenta) a Eduard Chmelár (3,5 percenta).

Z. Čaputová by mala z prezidentského súboja odstúpiť. Naznačil to predseda OĽaNO Igor Matovič, ktorý sa odvolával na výsledky prieskumu agentúry Focus. I. Matovič volá po zodpovednom postoji kandidátov. Z. Čaputová v stredu oznámila, že nateraz z boja neodstupuje.

OĽaNO namodelovalo viaceré situácie. Podľa výsledkov by demokratický kandidát vyhral v prípade, že by ním bol R. Mistrík a stretol by sa v druhom kole s M. Šefčovičom. Ak by sa M. Šefčovič stretol s Z. Čaputovou, kandidátka by prehrala.

„Bol som za to, aby pani Čaputová dostala priestor, ale toto sú reálne výsledky a treba sa realite postaviť zoči voči. Šefčovič by porazil Čaputovú, ale Mistrík má na to, aby porazil Šefčoviča,“ uviedol I. Matovič na tlačovej konferencii. 

Doplnil, že tu existuje reálna hrozba, že sa v druhom kole stretnú M. Šefčovič so Š. Harabinom. „Je reálna pravdepodobnosť, že Harabin sa za obidvoch situácií dostane do druhého kola so Šefčovičom,“ povedal I. Matovič, podľa ktorého je toto riziko veľké. „Tieto voľby budú o budúcnosti Slovenska,“ zdôraznil I. Matovič.

Prieskum agentúry Focus k prezidentským voľbám 2019 (február)
Kandidát Percentá
Maroš Šefčovič 20.1
Róbert Mistrík 17.1
Zuzana Čaputová 14.4
Štefan Harabin 13.6
Marian Kotleba 8.9
Béla Bugár 7.4
Milan Krajniak 6.3
František Mikloško 4.5
Eduard Chmelár 3.5


R. Mistrík považuje debaty o odstúpení pred voľbami za ukončené. Reaguje tak na posledné dva prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých by sa dostal do druhého kola. Rozhodnutie Z. Čaputovej bojovať ďalej a nevzdať sa v prospech neho komentovať nechcel.

„Objavili sa dva nové prieskumy, podľa ktorých by som sa dostal do druhého kola. Dokonca som jediný, kto má reálne šance poraziť v druhom kole Štefana Harabina aj Maroša Šefčoviča,“ povedal.

Zároveň tvrdí, že základné garde týchto volieb sa nezmenilo. „O mesiac sa rozhodne, či prezidentom bude nominant Smeru-SD, Mečiarov človek, alebo prezident vyznávajúci hodnoty slušnosti, rozumu a širokého politického stredu. Som odhodlaný zabojovať o charakter štátu, chcem poraziť predĺženú ruku Roberta Fica a Mečiarovho človeka,“ avizoval.

R. Mistrík je však sklamaný, že Š. Harabinovi preferencie stúpajú. „Je to riziko pre demokraticky zmýšľajúcich voličov,“ myslí si.