Priemyselná produkcia sa v júli 2020 priblížila minuloročnému objemu, po výrazných prepadoch v predchádzajúcich mesiacoch bola v júli medziročne nižšia len o 3,6 percenta. Výroba dopravných prostriedkov už prekonala minuloročnú hodnotu, väčšina odvetví priemyselnej výroby však ešte zaostáva za rokom 2019. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Celková priemyselná produkcia SR zaostávala za hodnotou minulého roka šiesty mesiac po sebe, pokles bol však v júli najmiernejší, negatívny vývoj ekonomiky ovplyvnili poklesy hlavne v máji (o 33,3 percenta) a v apríli (až o 42 percent). Oproti júnu sa po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia v júli zvýšila o 7,1 percenta. Spomedzi 15 zložiek priemyslu dosiahli vyšší výkon ako v júli 2019 celkovo štyri, väčšina odvetví, respektíve ich zoskupení nedosiahla ešte úroveň objemu výroby z minulého roka.

Ekonóm a analytik Róbert Chovanculiak z inštitútu INESS v Bratislave.
Neprehliadnite

Ekonóm: Ďalší rast minimálnej mzdy zvýši nezamestnanosť. V slabých okresoch aj nad 30 percent

Celkový pokles priemyselnej produkcie v júli 2020 v porovnaní s júlom 2019 ovplyvnila najmä nižšia produkcia výrobkov z gumy a plastu o 13,2 percenta, výroba strojov a zariadení o 15,8 percenta, ostatná výroba, oprava a inštalácia strojov a zariadení o 23,8 percenta, výroba elektrických zariadení o 8,9 percenta a výroba textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 28,1 percenta.

Priaznivý vývoj celkovej produkcie ovplyvnil rast vybraných odvetví. Po piatich mesiacoch poklesu sa oživila výroba dopravných prostriedkov, medziročne sa zvýšila zatiaľ len mierne o 0,8 percenta. Rast bol aj v ťažbe a dobývaní o 3,2 percenta a v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 16,2 percenta, výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 35,6 percenta (čo však súviselo s minuloročnou výrobnou odstávkou u jedného z producentov).

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) počas brífingu s novinármi o prijatí zákonov Ministerstva financií SR po 34. schôdze vlády SR 26. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

V Česku skončí superhrubá mzda, daň sa zníži o štvrtinu. Slovensko to radšej skúsi v rajoch

V súhrne od začiatku roka klesla priemyselná produkcia v roku 2020 medziročne o 16 percenta, v tom v priemyselnej výrobe o 18,8 percenta. Produkcia vzrástla v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 1,8 percenta a v ťažbe a dobývaní o 4,3 percenta.