Výkon priemyslu v máji stúpol medziročne o viac ako tretinu po aprílovom raste o 69,1 percenta, za úrovňou z obdobia pred koronakrízou ale zaostal o desatinu. Mierne rástlo tiež stavebníctvo, ktoré tiež nedosiahlo úroveň pred vypuknutím epidémie Covidu-19. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Oba spomínané sektory vlani na jar poznamenali negatívne dopady prvej vlny koronakrízy.

Volkswagen avízuje veľkú investíciu v našej krajine, ekonomicky efekt však pocítime až o niekoľko rokov.
Neprehliadnite

Export Slovenska v máji medziročne vzrástol takmer o polovicu

Priemyselná produkcia sa v máji zvýšila o 36,7 percenta oproti rovnakému obdobiu vlaňajška, kedy naopak v medziročnom porovnaní klesla o 33,4 percenta. K májovému rastu prispel najmä automobilový priemysel, ktorého výroba napriek čiastočným odstávkam produkcie vozidiel pre chýbajúce čipy stúpla o viac ako polovicu. Napriek tomu tento sektor, ktorý je hnacím motorom slovenského hospodárstva, zaostáva za dva roky starými výkonmi o 32 percent. Produkcia dopravných prostriedkov bola v apríli o viac ako desatinu nižšia v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019, kedy krajina ešte nečelila koronakríze.

Slovenské stavebníctvo v máji medziročne stúplo o 4,4 percenta, teda zhruba polovičným tempom ako v apríli. Výkony ale o viac ako osem percent zaostali za úrovňou pred vypuknutím ochorenia Covid-19.