Výrobca priemyselných plynov Messer otvoril v Šali novú výrobnú prevádzku. Zameraná je na výrobu argónu založenú na využití zvyškových plynov zo syntézy amoniaku. Takmer desaťmiliónovú investíciu začal Messer stavať v roku 2017.

Pozícia firmy sa posilní

Podľa slov manažéra spoločnosti Johanna Ringhofera umožní investícia zvýšiť kapacity výroby argónu, čo posilní pozíciu firmy na trhu.

Messer Tatragas v Šali sa pripravil na zvýšenú spotrebu kyslíka v nemocniciach
Neprehliadnite

Nemecký Messer zhltol slovenskú dcéru francúzskeho konkurenta

Výroba argónu je zameraná na technológiu spracovania odplynu z vedľajšieho výrobného podniku na výrobu čpavku Duslo Šaľa.

Jednotlivé zložky odplynu sú kryogénne separované a následne poslané naspäť do výrobnej jednotky, z ktorej prišli, ako suroviny. Vyrobený čistý argón je určený na ďalší predaj na Slovensko i do všetkých okolitých štátov.

Stavebníctvo aj medicína

Jeho využitie je najmä pri zváraní v ochrannej atmosfére, inertizácii pri vysokých teplotách. Spotreba argónu stúpa aj v najrôznejších medicínskych aplikáciách.

Proces výroby na Slovensku tiež znižuje emisie oxidu uhličitého (CO2). Nákladné autá vozia dodávky na kratšie vzdialenosti, čo pri plnej kapacite znamená zníženie emisií CO2 o 1,4 tony za deň.

Dodávateľ medicinálnych plynov Messer Tatragas
Neprehliadnite

Dopyt po medicinálnom kyslíku sa skokovo zvyšuje, upozorňuje výrobca technických plynov