Produkcia v priemysle sa vo februári po januárovom medziročnom poklese vrátila k miernemu rastu. Stavebníctvo naopak prehĺbilo prepad výkonov, bol vyšší aj v porovnaní s obdobím globálnej finančnej krízy v roku 2009. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Priemyselná produkcia vo februári medziročne vzrástla o jedno percento po januárovom poklese o 3,9 percenta. Najdôležitejšie zložka sektora, a to výroba dopravných prostriedkov, stúpla o 1,6 percenta. V januári o 15 percent klesla.

Vlani priemysel zaznamenal pokles výkonov o 9,1 percenta. Prepad bol citeľný hlavne na jar za prvej vlny koronavírusovej nákazy. Slovensko sa v Európskej únii radí k nejpriemyselnejším krajinám.

MontŠě provizůrneho mosta cez rieku HornŠd medzi Kysakom a Ve?kou Lodinou
Neprehliadnite

Domáci priemysel prepisuje náborové plány. Firmy plánujú viac ľudí prijať ako prepustiť

Naďalej sa nedarí stavebníctvu, tempo medziročného prepadu stavebnej produkcie zrýchlilo na 23,8 percenta. Takýto pokles odvetvia podľa štatistikov nezaznamenalo ani v čase finančnej krízy pred 12 rokmi. V januári stavebníctvo kleslo takmer o pätinu.

Ministerstvo financií aj Centrálna banka v marci zhoršili odhad tohtoročného vývoja domácej ekonomiky. Krok zdôvodnili dopadom druhej vlny.