Priemerná celosvetová teplota sa do roku 2030 môže zvýšiť o 1,5 stupňa Celzia. Vyplýva to z najnovšej správy Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC), ktorá v pondelok zverejnila hodnotenie vplyvov globálneho otepľovania. Úloha človeka pri otepľovaní je podľa IPCC „drvivá a jednoznačná", informovala agentúra AFP.

„Táto správa nám hovorí, že zmeny klímy sú rozsiahle, rýchle a intenzívne. V porovnaní s uplynulými tisícročiami sú bezprecedentné," vyhlásila podpredsedníčka IPCC Ko Barrettová, ktorá je zároveň klimatickou poradkyňou amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA).

Klíma našej planéty je podľa IPCC „taká horúca", že priemerné teploty o zhruba desať rokov pravdepodobne prekročia takú úroveň globálneho otepľovania, ktorej sa svetoví lídri snažili zabrániť. Experti vyhlásili, že to predstavuje „červený kód pre ľudstvo".

teplo
Neprehliadnite

Brutálne leto 2021 - Globálne otepľovanie si začína vyberať svoju daň nečakanými udalosťami

Panel IPCC v pondelok v správe uviedol, že každý scenár vývoja globálnej teploty predpokladá zvýšenie globálnej teploty o 1,5 stupňa Celzia do roku 2030, teda o 10 rokov skôr ako predpovedali predchádzajúce predpovede. Údaje podľa expertov ukazujú, že otepľovanie sa v uplynulých rokoch ešte zrýchlilo.

Najnovšia správa od IPCC je ostrým varovaním pre vlády a tvorcov politík. Obsahuje jasný odkaz, že klimatická kríza je tu a pokiaľ nezačneme konať a znižovať emisie, môže ľudstvo prehrať, uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

V posledných mesiacoch sú ľudia svedkami následkov klimatickej krízy, zvyšuje sa frekvencia, rozsah a intenzita klimatických katastrof. „Správa od IPCC posilňuje vedecké dôkazy o prepojení zvyšujúcich sa emisií v atmosfére a zhoršujúcimi sa prejavmi extrémneho počasia. Poukazuje na to, že s každou jednou tonou oxidu uhličitého navyše sme o krôčik bližšie ku klimatickej katastrofe," povedala Juríková.

Nima Motazed
Neprehliadnite

Klimatická zmena je pre poistný biznis väčšia výzva ako pandémia covidu-19

Zdôraznila, že sú potrebné systémové riešenia, aby sa čo najrýchlejšie znížili emisie. Znamená to útlm využívania fosílnych palív, transformáciu potravinového systému, ochranu a obnovu ekosystémov na zvýšenie ich odolnosti.

Juríková tvrdí, že aj napriek nepriaznivým vyhliadkam tu je šanca na zvrátenie klimatickej katastrofy. „Teraz je ten čas, aby sme robili odvážne rozhodnutia a mysleli vo veľkom, pretože ide o budúcnosť nás všetkých," podotkla.

Správa, na ktorej sa podieľalo 234 vedcov, má viac ako 3-tisíc strán. V jej záveroch sa píše, že globálne otepľovanie už urýchľuje zvyšovanie hladiny morí, roztápa ľadovce a zhoršuje extrémy počasia, ako sú vlny horúčav, suchá, záplavy a búrky.

Tropické cyklóny sú podľa správy IPCC stále silnejšie, zatiaľ čo arktický morský ľad a permafrost sa topí. Všetky tieto trendy sa podľa správy v nasledujúcich rokoch ešte zhoršia.