Priemerná mesačná mzda na Slovensku klesla prvýkrát za posledné dva roky. Miera nezamestnanosti sa opäť znížila. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes ČTK poskytol Štatistický úrad.

Zarábajú viac, ale kúpia menej

Priemerný zárobok na Slovensku v prvom štvrťroku síce oproti minulému roku vzrástol o 7,8 percenta na 1 212 eur, po zohľadnení inflácie sa však znížil o 1,4 percenta. To znamená, že ľudia si môžu za svoj príjem kúpiť menej tovarov a služieb ako pred rokom.

Naposledy reálny zárobok na Slovensku klesol v druhom štvrťroku 2020, keď vývoj ovplyvnili negatívne dopady epidémie choroby covid-19. Minulý rok, keď Slováci ešte nečelili výraznejšiemu zdražovaniu tovarov a služieb sa priemerná mzda po zohľadnení inflácie zvýšila medziročne o 2,5 percenta.

Vplyv inflácie na trh práce

Nominálna priemerná mzda v prvom štvrťroku tohto roka stúpla vo všetkých 19 sledovaných odvetviach, po zohľadnení inflácie rast vykázalo len sedem z nich. Dlhodobo najviac zarábajú zamestnanci v sektore finančných a poisťovacích služieb. Naopak najnižšie mzdy sú v ubytovacích a stravovacích službách.

Platy a mzdy na Slovensku sú dlhodobo nižšie ako v Česku, kde budú údaje o mzdách za prvý štvrťrok oznámené v utorok. Podľa odhadu analytikov priemerná mzda v Česku po zahrnutí inflácie klesla o 3,7 percenta.

Miera nezamestnanosti v prvom štvrťroku tohto roka klesla na 6,4 percenta z 6,6 percenta v poslednom kvartáli vlaňajška. Zároveň išlo o najlepší výsledok od začiatku roka 2021, keď slovenskí štatistici v súlade s pravidlami Európskej únie zmenili metodiku pri vykazovaní nezamestnanosti.

Ďalšie dôležité správy

d
Neprehliadnite

Počet pracovných ponúk na skrátené či flexibilné úväzky rastie