Priemerná cena nového bytu v Tokiu a okolí prekonala rekord z roku 1990, kedy na realitnom trhu spľasla špekulatívna bublina. Priemerný byt sa tam vlani predával za 62,6 milióna jenov, informovala dnes agentúra Kjódó.

Zvýšenie o necelé tri percentá

Server Štatista uvádza, že priemerný byt v Tokiu mal v roku 2020 rozlohu 61,7 metra štvorcových. Výskumná organizácia Real Estate Economic Institute uvádza, že priemerná cena bytu sa v Tokiu a troch susedných prefektúrach Kanagawa, Čiba a Saitama oproti roku 2020 vlani zvýšila o 2,9 percenta.

K rastu cien prispela rastúca popularita luxusných nehnuteľností, aké sú napríklad vo výškových obytných domoch v centre Tokia. Doterajší rekord pri priemernej cene nového bytu v Tokiu a okolí bol 61,23 milióna jenov a je z roku 1990, uvádzajú záznamy inštitútu.

Počet nových bytov určených na predaj vlani v Tokiu a okolí vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o 23,5 percenta na 33 636. V Japonsku sú teraz v obľube väčšie miestnosti, pretože viac ľudí za pandémie pracuje z domu, poznamenal inštitút.

Silný ekonomický rozmach

Japonská ekonomika v 80. rokoch zaznamenala silný rozmach, ktorý bol výsledkom ľahko dostupných úverov a bezuzdnej špekulácie.

Výsledkom boli masívne nadhodnotené nehnuteľnosti aj ceny akcií. Po roku 1990 sa Japonsko dostalo do hlbokej hospodárskej recesie, kvôli ktorej musela vláda niekoľkokrát odložiť chystané reformy. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 v decembri 1989 vystúpil na rekordných takmer 39 000 bodov, avšak o dva roky neskôr už bol pod 17 000 bodmi.

V súčasnej dobe sa pohybuje nad 27 000 bodmi, rekord z konca roku 1989 zatiaľ neprekonal. Nový byt v Prahe v rozlohe 70 metrov štvorcových sa podľa CG Indexu developerskej spoločnosti Central Group koncom minulého roka predával v priemere za 9,6 milióna korún. Ceny bytov za posledných päť rokov vzrástli približne o 90 percent.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je mestská štvrť Karlova Ves v Bratislave počas zimného sneženia.
Neprehliadnite

Ceny bytov a domov podľa odborníkov ďalej porastú, ale miernejšie