Pozdĺž úzkej kľukatej cesty na vetrom ošľahanom úseku južného Islandského polostrova Reykjanes ponúka zbierka elektrolyzérov, kompresorov a potrubí riešenie na kľúč, ktoré pomôže dekarbonizovať lodný priemysel. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

V roku 2006 zakladatelia spoločnosti Carbon Recycling International (CRI) videli príležitosť využiť bohatú geotermálnu energiu Islandu napájanú podzemnými riekami magmy, ktoré ohrievajú podzemnú vodu arktického národa, na vytvorenie „elektrifikovaného“ metanolu, zelenej alternatívy k fosílnym palivám. Umiestnili závod George Olah na obnoviteľný metanol – pomenovaný po zosnulom laureátovi Nobelovej ceny – pol kilometra od geotermálnej elektrárne Svartsengi, ktorej teplé odtokové vody zásobujú slávnu turistickú atrakciu Modrá lagúna.

Zariadenie, otvorené v roku 2012, bolo prvé na svete, ktoré vyrábalo e-metanol; CRI použila obnoviteľnú geotermálnu energiu zo Svartsengi na oddelenie vodíka od vody a spojila ho s recyklovaným oxidom uhličitým zachyteným z geotermálnej elektrárne na výrobu paliva. Do roku 2015 dosiahla ročná produkcia e-metanolu 4-tisíc metrických ton. Operácia pomohla preukázať technológiu, ale nie v dostatočne veľkom rozsahu, aby bola zisková na tom, čo bol ešte len vznikajúci trh. V roku 2019 CRI zatvorila závod, aby sa zamerala na pilotné projekty inde. Teraz by sa náskok islandskej spoločnosti mohol vyplatiť.

Zrýchľujúca sa klimatická kríza a zvýšené obavy o energetickú bezpečnosť vyvolali prudký nárast záujmu o zelený metanol, ktorý sa vyrába syntetizáciou zeleného vodíka – vytvoreného pomocou obnoviteľnej elektriny – s obnoviteľným alebo recyklovaným oxidom uhličitým. Ak CO2 pochádza z biogénnych zdrojov, ako je poľnohospodárstvo alebo lesný odpad, výsledný produkt sa nazýva biometanol. Ak je zachytený z iných priemyselných procesov alebo dokonca priamo zo vzduchu, vzniká e-metanol. Obe sú považované za zelené.

Využitie v lodnej doprave

Námorní giganti AP Moller-Maersk a Cosco Shipping Holdings sa spoliehajú na zelený metanol ako palivo pre niektoré zo svojich flotíl, čo z neho robí kľúčovú súčasť dekarbonizácie lodnej dopravy. To podnecuje nové dodávky od energetických spoločností, ako je Orsted, ktorá stavia najväčšiu európsku továreň na výrobu e-metanolu. Podľa obchodnej skupiny Metanolového inštitútu so sídlom vo Washingtone má produkcia e-metanolu a biometanolu do roku 2027 dosiahnuť viac ako osem miliónov metrických ton ročne.

CRI so sídlom v Kopavogure, meste neďaleko Reykjavíku, tvrdí, že má 180 aktívnych dopytov od spoločností a vlád, ktoré majú záujem o výrobu udržateľného e-metanolu. „Máme technológiu, ktorá bola nasadená a je pripravená na masové využitie,“ povedala obchodná riaditeľka Kristjana Kristjansdottirová počas prehliadky zariadení v októbri. Medzi 130 investorov CRI patrí čínska Zhejiang Geely Holding Group (ktorá začala minulý rok v Číne predávať hybridné auto s metanolovou batériou), kanadský Methanex, islandský Eyrir Invest a Nordic Environment Finance so sídlom v Helsinkách.

Nákladné, kontajnerové a rybárske flotily sú z veľkej časti poháňané palivovými nádržami na báze nafty. Nafta, ktorá zabíja planétu pri výrobe a spaľovaní a keď sa rozleje, je hlavným dôvodom, prečo lodná doprava predstavuje tri percentá celosvetových emisií skleníkových plynov. Metanol môže podľa Metanolového inštitútu znížiť túto stopu až o 95 percent, ak ide o zelený metanol vyrobený s použitím čistých vstupov. Dnes sa metanol zvyčajne vyrába s použitím fosílnych palív – prevažne zemného plynu.

Prevádzkovatelia kontajnerových lodí sú pod mimoriadnym tlakom zo strany svojich maloobchodných zákazníkov, aby znížili emisie, hovorí Nikolas Soulopoulos, analytik BloombergNEF.

Náklady sú prekážkou

Jednou prekážkou pre e-metanol sú náklady. V závislosti od toho, ako sa vyrába, môže byť podľa N. Soulopoulosa tri až štyrikrát drahší ako lodné palivá na báze nafty. Aj keď sa očakáva, že cena výroby zeleného vodíka v nadchádzajúcich rokoch výrazne klesne, na úplné odstránenie tohto nedostatku bude pravdepodobne potrebné významné nové politiky, ako je globálna uhlíková daň.

Zelený metanol má určité fyzikálne výhody oproti iným e-palivám, o ktorých by sa dalo uvažovať pri preprave. Na rozdiel od vodíka je kvapalný, čo uľahčuje prepravu a efektívnejšie skladovanie. Aj keď sa amoniak môže vyrábať aj zo zeleného vodíka – e-amoniaku – je vysoko toxický a na bezpečné skladovanie si vyžaduje upgrady.

Ako súčasť záväzku spoločnosti Maersk dosiahnuť nulové čisté emisie do roku 2040 plánuje do roku 2025 uviesť na trh 19 kontajnerových lodí schopných jazdiť na e-metanol, ako aj na bionaftu (zabezpečenie dodávok), čo si bude celkovo vyžadovať 750-tisíc ton e-metanolu. Do roku 2030 spoločnosť odhaduje, že bude potrebovať päť miliónov metrických ton zeleného paliva ročne, z ktorých väčšinu bude tvoriť e-metanol, podpisuje zmluvy na zabezpečenie dodávok. V októbri minulého roka spoločnosť Cosco so sídlom v Šanghaji oznámila, že si objednala tucet lodí spaľujúcich metanol.

Dokonalý svet neexistuje

„Toto je na trhu, ktorý pred jeden a pol rokom neexistoval,“ povedal Morten Bo Christiansen, vedúci oddelenia dekarbonizácie v Maersk, v novembrovej prezentácii v oblasti životného prostredia, sociálnej oblasti a správy vecí verejných. „Nikto by nestaval a ani ďalej nerozvíjal zelené plavidlá, pretože neexistovali žiadne palivá.“

Tento vývoj je dobrou správou pre CRI a jej rastúci zoznam konkurentov, vrátane Orsted a European Energy, obe so sídlom v Dánsku. S rastúcim dopytom by sa CRI mohla rozhodnúť znovu otvoriť svoj závod na Islande, ale zatiaľ sa zameriava na projekty väčšieho rozsahu. Spoločnosť licencovala svoju technológiu a poskytla inžinierstvo, vybavenie a služby pre nedávne spustenie najväčšieho závodu na výrobu metanolu na svete na recykláciu uhlíka v provincii Henan, ktorý vlastní akcionár CRI Geely. Zariadenie je schopné vyprodukovať 110-tisíc metrických ton nízkouhlíkového metanolu ročne. Ďalší závod v provincii Jiangsu využívajúci technológiu CRI je naplánovaný na otvorenie v tomto roku.

V dokonale dekarbonizovanom svete by nevznikali žiadne emisie C02 zo žiadnych priemyselných procesov, hovorí Oddur Ingolfsson, profesor chémie na Islandskej univerzite, ktorý patril medzi štyroch zakladateľov CRI a stále sedí v predstavenstve spoločnosti. Ale to je ťažké si predstaviť, hovorí, pričom ponecháva úlohu zelenému metanolu, aby znovu využil tento C02 na použitie v lodnom priemysle: „Vidím to ako jedinú v súčasnosti dostupnú možnosť, ak chcete ustúpiť od fosílnych palív.“

Ďalšie dôležité správy

Prezident Islandu Gudni Thorlacius Jóhannesson (vľavo) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) sa vítajú počas stretnutia v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave vo štvrtok 27. októbra 2022. FOTO TASR - Úrad vlády SR
Neprehliadnite

Premiér sa stretol s prezidentom Islandu, diskutovali o geotermálnej energii