Minulý týždeň niektoré európske štáty opätovne sprísnili opatrenia proti šíreniu Covidu-19. Vo vnútorných priestoroch zaviedli rúška alebo obmedzili maximálny počet účastníkov akcií.

Nielen v Spojených štátoch amerických, Indii či Brazílii sa situácia prudko zhoršuje. Zdá sa, že Európu začína sužovať druha vlna epidémie. Tá zďaleka nie je tak dramatická ako vlna prvá, no pokračujúci nárast prípadov naznačuje, že koeficient šírenia vírusu sa usadil pevne nad hodnotou jedna.

Zdravotníckym organizáciám zasvietila v strede leta opäť oranžová.

Počet nakazených na Slovensku bude rásť

Týždenný priemer nových nakazených na Slovensku v sobotu presiahol hodnotu 23. Ide o najvyššie číslo od konca apríla. Maximum bolo zaznamenané v polovici apríla na úrovni takmer 60.

Podobná situácia je v celej Európe, kde za piatok počet nových prípadov presiahol 6 400 osôb, čo je takmer dvojnásobná úroveň oproti začiatku júna. Stále však výrazne menej ako maximum z apríla na úrovni takmer 30-tisíc. 

Počet nakazených - priemer za posledný týždeň
Zdroj: Financial Times
Počet nakazených - priemer za posledný týždeň

Otvorené slovenské hranice a rastúci počet nakazených v Európe naznačujú, že počet potvrdených prípadov bude aj na Slovensku pokračovať v raste. Na starom kontinente totižto denne pripadá 1,4 nakazeného na 100-tisíc obyvateľov. Na Slovensku je to iba 0,42, čiže trikrát menej.

Tým, že Slovensko má otvorené hranice aj s krajinami ako je Španielsko, kde sa počet infikovaných v posledných dňoch prudko zvýšil, počet nakazených sa na Slovensku časom priblíži k európskemu priemeru. Úrad verejného zdravotníctva môže čoskoro vykazovať dvojnásobný počet nakazených.

Takto vysoké číslo znamená iba jedno – opätovné sprísnenie epidemiologických opatrení.

Koronakríza nepoľaví

Epidemiológovia zatiaľ situáciu nevnímajú ako vážnu. Pandemická komisia vlády v piatok neschválila nový Pandemický plán a najbližšie zasadnutie je naplánované až na 11. augusta. Ak by počet chorých dovtedy presiahol predchádzajúce maximá, bude sa prijímať pod tlakom a v panike.

Pri pokračujúcom trende je pravdepodobné, že vláda opäť zavedie prísnejšie opatrenia, a to už do konca leta. To môže byť hrobom mnohých slovenských biznisov, ktoré zlé obdobie prečkali iba vo viere, že situácia sa čoskoro vráti do normálu.

No normál nepríde do doby, kým nebude k dispozícii vakcína.

Veľké očakávania

Končiaci sa týždeň priniesol pozitívne správy ohľadom viacerých vakcín, najmä však od oxfordských výskumníkov spolupracujúcich s britsko-švédskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.

Výsledky z druhej fázy klinického skúšania naznačujú, že ich vakcína vytvorila v tele testovaných osôb silnú reakciu pri tvorbe protilátok ako aj T-lymfocytov. Obe sú kľúčom k porazeniu infekcie.

vyskum, laboratorium, vakcina, covid
Neprehliadnite

Vakcína proti koronavírusu je blízko. Kto vyhrá boj o prvenstvo?

Protilátky nachádzajú a ničia patogény, T-lymfocyty zase zabíjajú infikované vlastné bunky. Napriek tomu, že výskumy ukazujú, že počet protilátok klesá už mesiace po infekcii, dôležitejšie T-lymfocyty si môžu infekciu pamätať roky.

V prípade SARS sa tak deje aj po 17 rokoch. A keďže nový vírus patrí do tej istej rodiny, existuje vysoká šanca, že imunitný systém sa dokáže s SARS-CoV-2 vysporiadať na veľmi dlhú dobu.

Vakcínový realizmus

Koncom augusta by mali byť zverejnené výsledky tretej, záverečnej fázy klinického skúšania na desiatkach tisíc ľudí. Bude tak pomerne jasné, či táto vakcína dokáže skutočne pomôcť. Ak nie ona, sú tu desiatky ďalších kandidátov.

Ak by aj výsledky boli pozitívne, do konca roka vakcína k dispozícii nebude. A to napriek faktu, že krajiny po celom svete si už dopredu kupujú stovky miliónov ešte nevyrobených kusov. „Nikto by nemal podliehať ilúzii: šanca na efektívnu vakcínu ešte pred Vianocami je podľa mňa veľmi nízka,“ tvrdí Chris Whitty, hlavný zdravotný poradca britskej vlády.

Infographic: How Close Is The World To A Coronavirus Vaccine? | Statista You will find more infographics at Statista

Pre reálnu ekonomiku je situácia nesmierne komplikovaná. Ekonomická aktivita sa stále pohybuje hlboko pod predkrízovými úrovňami. Ďalšie zhoršenie epidemiologickej situácie neveští nič dobré.

Slovenská vláda šetrí a domácim firmám pomáha iba v obmedzenom množstve. Peniaze z Bruselu sú ďaleko a úspory podnikateľov sa rýchlo míňajú. Mnohé indície naznačujú, že kým firmy boli schopné vydržať prvé krízové mesiace, september je čas, kedy sa veci začnú lámať.

Vláda by si mala byť vedomá faktu, že keď sa raz zlomia, postaviť ekonomiku opäť na nohy bude trvať roky.

Barcelona
Neprehliadnite

Európska dovolenková sezóna vyjde draho. Druhá vlna epidémie visí na vlásku