Situáciu sme sledovali online:

22:04 Americký štát New York zaznamenal v stredu 779 nových úmrtí na ochorenie COVID-19. Guvernér Andrew Cuomo však povedal, že aj napriek nárastu počtu obetí sa rýchlosť denného nárastu hospitalizovaných pacientov spomaľuje.

21:35 Malta v stredu oznámila prvé úmrtie pacienta nakazeného novým koronavírusom SARS-CoV-2. Maltský minister zdravotníctva Chris Fearne uviedol, že obeťou sa stala 92-ročná žena, ktorá mala okrem koronavírusu aj problémy s obličkami a srdcom a trpela  cukrovkou. Na Malte dosiaľ evidujú 299 prípadov nákazy. Medzi infikovanými je aj mesačné bábätko. Prvý prípad infekcie v krajine zaznamenali 7. marca.

20:55 Vyľudnené verejné priestranstvá v indických mestách zažívajú inváziu domácich a divých zvierat, ktorá je spôsobená trvajúcimi obmedzeniami voľného pohybu osôb v dôsledku.

20:08 Fínska vláda v stredu oznámila, že dva milióny ochranných masiek kúpených od Číny nie sú vhodné na použitie v nemocniciach. Fínska ministerka zdravotníctva Aino-Kaisa Pekonenová v utorok po prebratí prvej zásielky dvoch miliónov chirurgických masiek a 230-tisíc respiračných masiek z Číny uviedla, že skôr, ako ich dajú do užívania, budú skontrolované a testované. Pri testoch sa ukázalo, že tvárové masky nespĺňajú požadované normy na ochranu proti koronavírusu v nemocničnom prostredí.

19:53 Európska komisia v stredu vyzvala štáty schengenského priestoru a pridružené krajiny, aby až do 15. mája predĺžili obmedzenia týkajúce sa cestovala do EÚ. Reštrikcie sa vzťahujú na cesty občanov tretích krajín, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné.

V Českej republike podľahlo už 99 osôb chorobe COVID-19 a celkovo 5 221 ľudí sa nakazilo koronavírusom, ktorý túto chorobu spôsobuje. Od rána tak v Česku pribudlo osem úmrtí a 204 infikovaných.

Každý, kto bude chcieť od stredy vstúpiť na územie Francúzska a jeho teritórií, sa na hraniciach musí preukázať platným povolením. Oznámil to francúzsky minister vnútra Christophe Castaner.

18:51 Od zavedenia obmedzení pohybu v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu vyzbierali maďarskí policajti pokuty vo výške viac ako 15 miliónov forintov (44 740 eur) od 701 nedisciplinovaných občanov.

18:49 Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že na odmeny pre zdravotníkov pôsobiacich počas súčasnej pandémie koronavírusu v prvej línii vyčlení vláda desať miliárd rubľov (viac než 121 miliónov eur).

Švajčiarska vláda rozhodla v stredu na základe epidemiologického vývoja a odporúčaní expertov o predĺžení opatrení v boji proti novému koronavírusu o ďalší týždeň, teda do 26. apríla. Následne sa však majú tieto opatrenia postupne začať uvoľňovať.

Srbské úrady v stredu rozšírili víkendový zákaz vychádzania. Po novom tak obyvatelia Srbska nebudú môcť, až na výnimky, vychádzať von od piatkového večera do pondelkového rána, celkovo 60 hodín. Opatrenie úrady prijali v snahe čo najviac potlačiť šírenie koronavírusu

18:32 Povinnú štátnu karanténu pre všetkých ľudí prichádzajúcich zo zahraničia mohla súčasná vláda zaviesť už skôr a nie len pred dvoma dňami. Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini tak v stredu reagoval na slová premiéra I. Matoviča, ktorý ho obvinil za rýchle šírenie nákazy novým koronavírusom v rómskych osadách. Obyvatelia osád totiž podľa I. Matoviča boli v domácej karanténe a mohli nakaziť ďalších ľudí.

18:31 V Spojenom kráľovstve v stredu pribudlo 938 nových úmrtí na následky ochorenia COVID-19, čo je zatiaľ najvyšší denný nárast. Celkový počet obetí tak prekročil sedemtisíc.

18:19 Obyvatelia Slovenska, najmä na dedinách, by mali byť v časoch pandémie nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, nanajvýš opatrní. V niektorých obciach Banskobystrického samosprávneho kraja sa v stredu mala objaviť biela dodávka s označením Slovenského Červeného kríža (SČK), ktorá vraj vykonáva testovanie na COVID-19 za 50 eur. Banskobystrický primátor Ján Nosko to označil za hyenizmus, nad ktorým zastáva rozum, a stotožnila sa s ním aj riaditeľka územného spolku SČK Banská Bystrica Zuzana Stanová.

18:07 Občianska iniciatíva Kto pomôže Slovensku vyzbierala do stredy viac ako 836-tisíc eur. Zo získaných financií sa podarilo zabezpečiť napríklad 100-tisíc chirurgických a 60-tisíc šitých rúšok, 35-tisíc respirátorov, štyritisíc ochranných oblekov či 3 500 štítov pre zdravotníkov, ktorí v prvej línii bojujú s pandémiou nového koronavírusu. S triedením, balením a rozvozom do 320 miest a obcí po celom Slovensku pomohli bez nároku na odmenu stovky dobrovoľníkov.

17:50 Refundáciu nájmov zatvoreným prevádzkam považuje vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva R. Sulík za prioritu, na ktorej chce čím skôr nájsť dohodu s koaličnými partnermi. Podľa diskutovaného modelu by väčšiu časť nájomného uhrádzal štát, prevádzkovatelia by platili len nízke percento. Zároveň potvrdil, že spolu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom pracujú na opatreniach pre cestovné kancelárie a ich klientov. Konkrétne kroky by mala vláda podľa R. Sulíka predstaviť najneskôr budúci týždeň.

Pribudlo ďalších 101 prípadov nákazy. Kvôli kontrolám kolabuje doprava

Minister hospodárstva Richard Sulík

17:31 Európska komisia zverejnila v stredu oznámenie o dočasnom právnom rámci (od 8. apríla až do odvolania), aby poskytla antitrustové poradenstvo podnikom, ktoré spolupracujú v snahe reagovať na pandémiu nového koronavírusu. Komisia vydala aj list o zlučiteľnosti k projektu spolupráce zameranému na predchádzanie nedostatku kritických liekov.

16:47 Minister vnútra SR Roman Mikulec sa ospravedlňuje občanom, ktorí zostali v stredu doobeda v kolónach po celom Slovensku, verí, že sa to vo štvrtok už nezopakuje. Pripomína, že opatrenia sú na ochranu zdravia.

16:46 V snahe zabrániť šíreniu koronavírusu pristúpila malá talianska obec Canonica d’Adda ležiaca v Lombardsku k nezvyčajnému opatreniu: muži a ženy nebudú môcť nakupovať potraviny v tých istých dňoch v týždni, ale každé pohlavie bude mať vymedzené dni, kedy bude môcť ísť do obchodu.

V Európe zaznamenali už viac ako 750-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, čo predstavuje vyše polovicu spomedzi infikovaných na celom svete. Od decembra 2019, keď sa z Číny začal do sveta šíriť nový koronavírus, bolo doteraz v 192 krajinách a teritóriách potvrdených viac než 1 438 290 prípadov ochorenia COVID-19.

16:44 General Motors získal od americkej vlády kontrakt na výrobu pľúcnych ventilátorov v hodnote takmer 500 miliónov dolárov (459,35 milióna eur). Podľa kontraktu s americkým ministerstvom zdravotníctva automobilka vyrobí 30-tisíc ventilátorov, ktoré sú potrebné pri starostlivosti o pacientov s ťažkým priebehom choroby COVID-19. Hodnota kontraktu predstavuje 489,4 milióna dolárov.

16:20 Výrobca automobilových svietidiel ZKW v Krušoviach v Topoľčianskom okrese plánuje prepustiť 500 zamestnancov. Prvých 50 ľudí, ktorí boli v skúšobnej lehote, už o prácu prišlo. Ďalšie stovky ľudí chce firma prepustiť do konca apríla.

16:14 Zuzana Čaputová podpísala návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti, ktorý schválil parlament v skrátenom režime. Občania, podnikatelia a malé a stredné podniky tak budú môcť v čase pandémie nového koronavírusu požiadať o odklad splátok úverov v bankách maximálne na deväť mesiacov.

15:54 Počas utorka pribudlo na Slovensku 101 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 2 042 vzoriek, informoval I. Matovič.

Pokyn na policajné kontroly na hraniciach okresov považuje premiér za sabotáž uznesenia vlády. Trvá na tom, že kontroly mali byť len náhodné. Povedal to na stredajšej tlačovej konferencii s tým, že si zrejme uznesenie a jeho slová niekto zle vysvetlil. Pred verejnosť by mal podľa neho predstúpiť policajný prezident Milan Lučanský a tento krok obhájiť.

15:29 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) by nemal hádzať vinu za skolabovanie dopravy v krajine v súvislosti s obmedzením pohybu na vojakov a policajtov. Odkazuje mu to expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na sociálnej sieti.

„Takto vyzerá chaos v podaní predsedu vlády. Najskôr silné reči o ochrane ľudí pred vírusom. Keď sa mu situácia vymkla z rúk a skolabovala doprava v celej krajine, pokojne to hodil na našich vojakov a policajtov,“ skonštatoval P. Pellegrini s tým, že tí len plnili príkaz. Hovorí v tejto súvislosti o deštrukcii štátu.

15:28 Vo Švajčiarsku pribudlo v stredu za 24 hodín 547 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, ich celkový počet dosiahol 22 789. Doteraz tam zaznamenali 842 úmrtí na ochorenie COVID-19, o 57 viac ako v pondelok.

15:21 Polícia postupovala v zmysle uznesenia vlády. Uviedol to policajný prezident Milan Lučanský po tom, ako predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) napísal na sociálnej sieti, že mali byť policajné kontroly v súvislosti s obmedzením slobodného pohybu náhodné.

Pribudlo ďalších 101 prípadov nákazy. Kvôli kontrolám kolabuje doprava

Policajné hliadky počas kontroly vodičov. Zdroj: TASR

15:07 Slovensko získa z nevyužitých eurofondov 4,1 miliardy eur na boj s koronavírusom. Stáli predstavitelia členských štátov pri EÚ (COREPER) v stredu v Bruseli odsúhlasili návrh Európskej komisie (EK), ktorého cieľom je, aby sa nevyužité zdroje z európskych štrukturálnych fondov mohli urýchlene presmerovať na boj s pandémiou nového koronavírusu.

15:07 V súvislosti s obmedzeniami voľného pohybu občanov bola v stredu v rámci Trnavského kraja najviac v doprave exponovaná situácia na rýchlostnej ceste R1, na diaľnici D1 a na ceste I/61 v smere na Madunice – Piešťany. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa v Trnave Mária Linkešová.

Pre policajné kontroly sa vytvárali kolóny áut. „Doposiaľ však evidujeme vodičov, ktorí naozaj dodržiavajú opatrenia a okresy opúšťajú len v stanovených výnimkách,“ uviedla hovorkyňa. Policajné kontroly boli napríklad aj priamo v Trnave na Hlbokej ulici, kde polícia kontrolovala vodičov na vstupe do mesta.

15:03 Situácia na cestách v súvislosti so zavedením kontrol na vnútorných hraniciach SR a kontrol osôb v rámci prekračovania okresov je vážna. Plynulosť cestnej premávky, zvlášť s prihliadnutím na nákladnú dopravu, je výrazne obmedzená. Nedá sa vylúčiť, že v dôsledku komplikácií bude podstatne limitované zásobovanie. Upozornilo na to v stredu Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia.

14:51 Premiér Igor Matovič zmazal svoj pôvodný status na sociálnej sieti. Pôvodne si vraj myslel, že policajti zastavovali každé vozidlo z vlastnej iniciatívy. Ako však píše v novom statuse, takéto inštrukcie im dalo vedenie polície. „...a pán policajný prezident Lučanský má čo vysvetľovať,“ napísal v statuse.

14:42 Klienti, ktorí si odložia splátky úveru, nebudú počas odkladu splácať istinu ani úrok. Úver sa však bude naďalej úročiť. TREND vysvetľuje, ako sa môže odklad splátok nakoniec predražiť.

Pribudlo ďalších 101 prípadov nákazy. Kvôli kontrolám kolabuje doprava

Zdroj: TASR

14:38 V Českej republike sa podarilo zastaviť nekontrolovateľné šírenie choroby COVID-19, uviedol na stredajšej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Očakáva, že do konca apríla bude nakazených 10 600 ľudí, pôvodne ministerstvo odhadovalo 14-tisíc.

14:06 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR posúva spustenie prijímania žiadostí pre druhú skupinu žiadateľov prvej pomoci. Reaguje tak na zmenu pravidiel Európskej únie (EÚ) z posledných dní. Úpravou podmienok pomôžeme väčšej skupine ľudí.

13:50 Belgické krízové centrum pre chorobu COVID-19 v stredu oznámilo, že za posledných 24 hodín bolo potvrdených 1 209 pozitívnych prípadov na koronavírus a celkovo nákaza od svojho vypuknutia postihla 23 403 Belgičanov. V utorok nákaze podľahlo ďalších 205 osôb, čím sa celková bilancia vyšplhala na 2 240 úmrtí.

13:29 Napriek „pozitívnym signálom“ prichádzajúcim z niektorých krajín ešte nenastal čas na zmiernenie opatrení, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. Povedal to v stredu podľa agentúry AFP európsky regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge.

„Teraz nie je čas zmierňovať opatrenia. Je čas opäť raz zdvojnásobiť a strojnásobiť naše spoločné úsilie, ktoré bude s podporou celej spoločnosti viesť k zdolaniu pandémie,“ povedal na tlačovej konferencii H. Kluge.

13:26 Kolóny na cestách v Košickom kraji z dôvodu policajných kontrol pre obmedzenie voľného pohybu sa zmierňujú.

Ako informuje dopravný servis Rádia Košice, vodiči sa zdržia napríklad na ceste od Moldavy nad Bodvou do Košíc, ďalej v Krásnej, Barci, Šebastovciach a Valalikoch. Ďalej ich evidujú v Lorinčíku - Malej Ide a v oboch smeroch aj v Košickej Novej Vsi, na trase Bukovec - Myslava, v Košických Oľšanoch a v Kostoľanoch nad Hornádom.

13:25 Globálne letecké spoločnosti si nemôžu dovoliť refundovať lety zrušené z dôvodu krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu. Uviedlo to v stredu Medzinárodné združenie leteckých prepravcov IATA, podľa ktorého aerolínie namiesto toho vydávajú tzv. vouchery, teda poukazy, keďže sa snažia uchrániť si hotovosť, aby prežili.

13:16 Premiér Igor Matovič reagoval na ranné problémy s policajnými kontrolami. Podľa neho mali byť kontroly len námatkové a niektorým hliadkam sa to „trochu vymklo z rúk“. Na konci statusu dodal, že už by to malo byť v poriadku.

12:43 Kolabuje doprava, čo spôsobuje obrovské problémy v zásobovaní potravinami a vstupmi do prvovýroby. Upozornila na to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Najkritickejšia situácia bola od rána najmä pred vstupom do Bratislavy.

Poľnohospodári, potravinári a obchodníci podľa nej vyzývajú kompetentných, hlavne ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a ministra vnútra, aby urýchlene riešili vzniknutú situáciu, ktorá môže skončiť kolapsom v zásobovaní obyvateľstva.

Pribudlo ďalších 101 prípadov nákazy. Kvôli kontrolám kolabuje doprava

Kolóna počas kontroly na diaľnici kvôli policajným kontrolám po začiatku platnosti obmedzenia pohybu. Zdroj: TASR

12:31 Dôsledky pandémie koronavírusu zasiahli aj slovenských filmárov. Tých sa pri nakrúcaní filmu na pľaci zvykne stretnúť aj niekoľko desiatok. TREND sa o dosahu pandémie na tento umelecký a ekonomický segment rozprával s prezidentkou Asociácie nezávislých producentov Zuzanou Mistríkovou.

Pribudlo ďalších 101 prípadov nákazy. Kvôli kontrolám kolabuje doprava

„Technologické kapacity u nás zatiaľ nie sú pre veľké zahraničné produkcie dostatočné. Okolitý región je pripravený lepšie.“ Zuzana Mistríková Zdroj: Martina Brunovská

12:19 Minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (SaS) kritizuje na sociálnej sieti obmedzenia, ktoré vláda prijala na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Hovorí, že z boja proti nemu sa stal fetiš, pri obmedzeniach spomína šialenstvo.

12:00 Legenda americkej folkovej hudby John Prine, všeobecne pokladaný za jedného z najvplyvnejších skladateľov svojej generácie, zomrel v utorok na komplikácie po nákaze novým koronavírusom. Mal 73 rokov.

11:54 Počet obetí nového koronavírusu v Španielsku stúpol v stredu o 757. Ide o druhý deň po sebe stúpajúci počet úmrtí na pandémiu koronavírusovej choroby COVID-19. Podľa denníka El País tak ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2, doposiaľ v krajine podľahlo 14 555 ľudí. Prítomnosť koronavírusu zistili u 146 690 osôb a 48 021 ľudí sa z ochorenia zotavilo.

11:41 Vláda chce pripraviť pomoc aj pre podnikateľov, ktorí dlhodobo neplatili odvody. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) však v stredu uviedol, že pomoc dostanú, ale vyššia bude pre tých, ktorí platili odvody dlhodobo.

11:31 Zdravotné poisťovne upozorňujú, že v dôsledku výpadku zdrojov z verejného zdravotného poistenia nebudú mať v najbližších týždňoch dostatok financií na úhradu zdravotnej starostlivosti. Asociácia preto vyzýva vládu, aby vzhľadom na balíček určený na pomoc podnikateľom rozhodla aj o bezodkladnom dofinancovaní verejného zdravotného poistenia.

11:27 Firmy, ktoré boli zatvorené pre nový koronavírus, majú mať odpustené odvody za apríl tohto roka. Informoval o tom v stredu na tlačovej konferencii minister financií Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že vláda pripravila ďalšie opatrenia na pomoc podnikom. Týkať sa to má tých firiem, ktoré museli byť zatvorené na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR.

11:26 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Poľsku za posledný deň zvýšil o 152 na 5 000. Informovalo o tom v stredu tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Počet úmrtí v dôsledku koronavírusu SARS-CoV-2 sa zvýšil na celkovo 136.

11:05 Ľudia na Slovensku budú môcť bez zadania PIN kódu platiť kartou aj vyššie sumy ako 20 eur. Parlament v utorok schválil návrh zákona, ktorým sa zvyšuje limit pri bezkontaktných platbách na 50 eur.

Pribudlo ďalších 101 prípadov nákazy. Kvôli kontrolám kolabuje doprava

Zdroj: TREND

10:54 Francúzska automobilová skupina PSA Peugeot Citroën oznámila v stredu vytvorenie fondu solidarity na pomoc zamestnancom, ktorých zasiahlo zatvorenie jej závodov v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

10:47 V rôznych slovenských mestách už možno nájsť automaty na tvárové rúška na ochranu pred nákazou novým koronavírusom. Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa treba však pri tomto spôsobe distribúcie ochranných pomôcok zvážiť hygienické štandardy automatu.

10:10 Počet potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom na Ukrajine sa k stredajšiemu ránu za uplynulých 24 hodín zvýšil o 206 na 1 668. Z tohto počtu 52 ľudí nákaze podľahlo a 35 sa uzdravilo.

9:40 Britský premiér Boris Johnson strávil z utorka na stredu druhú noc na jednotke intenzívnej starostlivosti  (JIS). Jeho stav je podľa štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva stabilizovaný.

9:32 Dodržiavanie obmedzenia pohybu kontroluje polícia, posilnená tiež príslušníkmi Ozbrojených síl SR, ktoré na tento účel vyčlenili 714 profesionálnych vojakov.

Pribudlo ďalších 101 prípadov nákazy. Kvôli kontrolám kolabuje doprava

Policajné hliadky kontrolujú vodičov počas obmedzenia voľného pohybu. Zdroj: TASR

9:23 Chorobe spôsobenej novým koronavírusom SARS-CoV-2 podľahlo do stredy v Českej republike 91 ľudí. Počet odhalených prípadov nákazy stúpol na 5 033. Počet vyliečených pacientov stúpol oproti utorku o deväť na 181.

V Maďarsku pokračuje šírenie nákazy novým druhom koronavírusu, ktorým sa infikovalo už celkovo 895 ľudí. Na ochorenie COVID-19 spôsobené týmto vírusom zomrelo za deň ďalších 11 pacientov, počet úmrtí stúpol na 58.

Prehľad udalostí na stredu:

8:30 - Predseda vlády Igor Matovič prijme predsedu Konferencie biskupov Slovenska, bratislavského arcibiskupa-metropolitu Stanislava Zvolenského a generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Ivana Eľka. Na stretnutí sa zúčastní aj ministerka kultúry SR Natália Milanová.

12:00 - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje Ivana Korčoka za člena vlády SR a poverí ho riadením Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

14:45 - Minister obrany Jaroslav Naď navštívi Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP Ružomberok, aby skontroloval jej pripravenosť na fungovanie v stave červenej nemocnice.

9:10 Sedemnásť ukrajinských občanov sa zotavilo z koronavírusovej choroby (COVID-19) v zahraničí, päť ich tam ochoreniu podľahlo.

Štyria Ukrajinci porazili infekciu v Dominikánskej republike, štyria v Japonsku, dvaja v Poľsku, dvaja v Taliansku a po jednom v Británii, Nigérii, Spojených arabských emirátoch, Thajsku a Nemecku.

9:01 Spojené štáty zaznamenali za 24 hodín 1 939 úmrtí v dôsledku nového koronavírusu. Vyplýva to z najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore.

Podľa jej údajov tak v USA evidujú už najmenej 399 886 prípadov nákazy a 12 722 úmrtí. USA majú zďaleka najvyšší počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na svete. Počet úmrtí zaznamenaných od začiatku pandémie sa niekoľko posledných dní zvyšoval o najmenej 1 000 denne a postupne sa približuje k počtu mŕtvych v Taliansku (17 127) a Španielsku (13 798).

8:36 Ministrom financií Európskej únie (EÚ) sa po zdĺhavých rokovaniach nepodarilo v stredu dosiahnuť dohodu o záchrannom pláne, ktorý má pomôcť ťažko zasiahnutým členským štátom čeliť pandémii nového koronavírusu.

8:19 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom stúpol v Nemecku za posledných 24 hodín o 4 003 na 103 228. Už druhý deň po sebe ide o nárast v počte nových denných prípadov oproti predošlým štyrom dňom, keď počet nových infikovaných klesal.

8:00 V krajine za uplynulý deň evidujú ďalších 254 obetí, ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, tak celkovo podľahlo najmenej 1 861 ľudí.

7:36 Pre ľudí na Slovensku je podľa odborníkov dobrou správou, že sa vláde podarilo s bankami vyrokovať odklad splátok úverov bez toho, aby sa im do budúcnosti zhoršila ich bonita. Ľudia by však mali tento krok dôkladne zvážiť. Odborníci upozorňujú na to, že neskôr budú musieť svoje záväzky splatiť.

6:47 Stredočínske mesto Wu-chan, kde sa pandémia koronavírusu vlani v decembri začala, v stredu ráno zmiernilo karanténu zavedenú 23. januára proti koronavírusovej pandémii.

6:00 Nórska vláda v utorok oznámila, že 20. apríla plánuje otvoriť materské školy. Ide o prvú fázu v rámci postupného uvoľňovania obmedzení, zavedených v krajine v dôsledku pandémie koronavírusu

5:25 Počas trvania opatrení na obmedzenie pohybu bude polícia v zmiešaných hliadkach s vojakmi kontrolovať zákaz pohybu na hraniciach okresov. Pri prejazde, či už prostredníctvom auta, bicykla alebo chôdzou, budú občania príslušníkom Policajného zboru vypĺňať dotazník so svojimi súkromnými a kontaktnými údajmi, ako aj s cieľom presunu. Pravdivosť údajov budú policajti vyhodnocovať priebežne.

Pribudlo ďalších 101 prípadov nákazy. Kvôli kontrolám kolabuje doprava

Policajné hliadky kontrolujú vodičov počas obmedzenia voľného pohybu. Zdroj: TASR