Objem priamych zahraničných investícií vo svete vlani kvôli pandémii klesol o 38 percent na 846 miliárd dolárov, čo bola najnižšia hodnota od roku 2015. Čína bola jednou z mála veľkých ekonomík, ktoré sa podarilo zaznamenať rast investícií. Prekonala tak Spojené štáty a stala sa najväčšou svetovou destináciou pre priame investície. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Výška investícií zodpovedala iba jednému percentu globálneho hrubého domáceho produktu. To je najnižšia úroveň od roku 1999.

Ekonomika
Neprehliadnite

OECD vyzýva vlády, aby využili príležitosť na refomu ekonomík

Najväčším príjemcom investícií bola Čína, investície tam vlani vzrástli o 13,4 percenta na 212 miliárd dolárov. Prílev investícií do USA naproti tomu o 37,2 percenta klesol a predstavoval 177 miliárd dolárov. Veľká časť americkej ekonomiky totiž bola kvôli pandémii zatvorená. Tretiu priečku medzi najväčšími príjemcami obsadila India s investíciami za 64 miliárd dolárov. Medzi päticu krajín s najvyššími investíciami sa dostalo ešte Luxembursko a Nemecko.

Prílev investícií do 27 krajín Európskej únie vlani klesol o 70 percent. Dôvodom bol hlavne odliv investícií z Holandska a pokles investícií v mnohých ďalších krajinách. Prílev investícií do krajín OECD sa prepadol o 51 percent.