Podľa rozhodnutia I. senátu Ústavného súdu došlo k porušeniu základného práva spoločnosti na inú právnu ochranu, ako aj práva vlastniť majetok a práva na ochranu vlastníctva.

Príslušné uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Generálnej prokuratúry z 20. februára 2018 v spojení s príkazom na zaistenie peňažných prostriedkov z 9. novembra 2017 Ústavný súd zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Úrad špeciálnej prokuratúry je navyše povinný uhradiť advokátskej kancelárii R. Bžána trovy konania.

Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí 30. januára senát zložený z predsedníčky Marianny Mochnáčovej a sudcov Milana Ľalíka a Petra Brňáka.

Bžánova advokátska firma vyhrala pre štát medzinárodnú arbitráž o elektráreň Gabčíkovo. Pôvodne mala dostať odmenu 77 miliónov eur, tá nakoniec po dohode klesla na 17,5 milióna eur. Štát však napokon označil zmluvu na právne služby za neplatnú a žalobou na súde žiadal späť vyplatené milióny. V kauze neprimeranej odmeny došlo aj k trestnému stíhaniu pre podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.