Platanová alej na Alžbetinom ostrove v Komárne patrí medzi navyhľadávanejšie miesta v okolí. Popri úzkej ceste, na ktorej okolo seba musia väčšie autá prechádzať len veľmi opatrne, sú starousadlícke záhradky, ale aj zopár stavieb, ktoré pripomínajú haciendy. Vysoké plné ploty, kamery, rozľahlé domy, z ktorých na prvý pohľad kričí luxus.

Okrem toho sa pri rade platanov nachádza aj výdatný vodný zdroj, ktorý zásobuje viac ako 30-tisícové Komárno aj jeho okolie. Neďaleko od neho je lúka, na ktorú roky chodia miestne športové partie hrávať futbal. Donedávna tam boli aj improvizované bránky.

„Ľudia sem chodia športovať desiatky rokov, futbalisti sa tu zvyknú stretávať každú nedeľu,“ hovorí Róbert Dobi, miestny novinár a aktivista. Pred troma týždňami boli spolu s Timeou Fazekasovou jednými z prvých, ktorí upozornili na to, že pri plánovanej investícii do športovísk sa niekto mohol chcieť zbaviť nebezpečného azbestu.

Komu patrí azbest

Na mieste začali vznikať základy pre parkovacie miesta, ktoré tam buduje mestská firma Komvak, ktorá sa primárne stará o vodu a kanalizáciu. R. Dobi ukazuje tri obdĺžniky ohraničené obrubníkmi, v ktorých je nasypaná stavebná suť. Kúsky azbestu sa dajú rozpoznať voľným okom.

Pri vodnom zdroji v Komárne našli azbest. Nikto nevie, ako sa tam dostal

Alžbetin ostrov, Komárno Zdroj: Michal Smrčok

Budúce parkovacie miesta sú obkolesné policajnou páskou. Úlomky azbestu ako prvý objavil jeden z nedeľných futbalistov a miestni aktivisti rýchlo zalarmovali políciu. Tá na miesto prišla, okolie zaistila, no dlho sa nič nedialo.

„Znalec potvrdil, že išlo o azbest, polícia teraz zisťuje, ako sa tam mohol dostať,“ tvrdí R. Dobi dva týždne potom, ako po prvý raz o azbeste informovali. Aktivisti majú podozrenie, že za všetkým stojí firma Komvak, ktorá na stavbu parkoviska nechala suť doviezť.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa