Pri pondelňajšom teroristickom útoku vo Viedni utrpela zranenie aj Slovenka. Informáciu pre TASR potvrdil riaditeľ tlačového odboru rezortu diplomacie SR Juraj Tomaga.
,,Áno, môžem potvrdiť, že nás v súvislosti s včerajšími útokmi vo Viedni rakúska strana informovala o jednej zranenej občianke SR. Rezort diplomacie poskytuje náležitú konzulárnu asistenciu a maximálnu možnú súčinnosť,“ konštatoval. Zároveň dodal, že na miesto hospitalizácie rezort diplomacie vyslal slovenského diplomata. 

Shots Fired Near Synagogue In Vienna
Neprehliadnite

Čo vieme o teroristickom útoku vo Viedni. Zastrelený útočník mal v júli navštíviť Slovensko

Po pondelkových útokoch vo Viedni bol v rakúskom meste Linz zadržaný zatiaľ neidentifikovaný muž. Na dvoch miestach v dolnorakúskej metropole St. Pölten sa v utorok ráno uskutočnili domové prehliadky, pri ktorých boli zadržané dve osoby, informovali televízia ORF a denník Kurier. Muža označovaného za islamistu známeho úradom vyviedla z domu v putách ťažko ozbrojená polícia. Bezprostredne podľa ORF nebolo známe, či má toto zadržanie súvislosť s pondelkovými útokmi v centre rakúskeho hlavného mesta.

Dolnorakúsky policajný riaditeľ Franz Popp, že v St. Pöltene došlo k domovým prehliadkam a zadržaniu osôb, ďalšie podrobnosti však momentálne z "taktických dôvodov" nechcel uviesť. K útokom došlo v pondelok večer na šiestich miestach v centre Viedne. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz ich označil za teroristický čin.

Streľba pri synagóge vo Viedni
Neprehliadnite

Vo Viedni hlásia teroristický útok, najmenej dvaja mŕtvi

Jedného z útočníkov polícia zneškodnila, po ďalších podozrivých sa pátra. Podľa rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že by útok v centre Viedne vykonalo viac osôb. Videomateriál vyhodnotený políciou ,,v súčasnosti neposkytuje žiadne dôkazy o druhom útočníkovi," uviedol Nehammer v utorok na tlačovej konferencii.

Zneškodneným útočníkom je 20-ročný muž menom Kujtim Fejzulai, ktorý sa v apríli 2019 pokúsil vycestovať do Sýrie, kde sa chcel pripojiť k extrémistickej organizácii Islamský štát. Súd mu vymeral trest odňatia slobody v trvaní 22 mesiacov, vlani v decembri však mladíka z väzenia podmienečne prepustili. Páchateľ mal v čase útoku pri sebe falošný pás s výbušninami, automatickú strelnú zbraň s dlhou hlavňou, ručnú strelnú zbraň a mačetu.