Aktualizované v celom rozsahu o 20:25

Nehoda sa stala na ceste z Nitry do Zlatých Moraviec, približuje Prezídium Hasičského a záchranného zboru.„Evidujeme 12 mŕtvych, z toho sú štyria maloletí, 17 zranených. Na mieste je 30 zasahujúcich hasičov z Nitrianskeho, Trnavského, Bratislavského a Banskobystrického kraja. Sú tu štyri hasičské sanitky, zasahuje 15 policajtov,“ opísala ministerka vnútra Denisa Saková.

Na mieste tiež zasahovali dva záchranárske vrtuľníky, sedem vozidiel záchrannej zdravotnej služby. Zranených previezli do nemocníc v Nitre, Nových Zámkoch, Topoľčanoch a Leviciach.

Pri Nitre sa zrazil kamión s autobusom, zomrelo 12 ľudí. Vláda zváži štátny smútok

Zdroj: TASR

Pri nehode sa zrazilo plne naložené nákladné auto s linkovým autobusom, ktorý viezol podľa portálu tvnoviny.sk prevažne študentov. Medzi obeťami sú viacerí maloletí. Nákladné auto prešlo z neznámych príčin do protismeru a vodič autobusu sa mu už nestihol vyhnúť. Náraz následne odhodil autobus s cestujúcimi do priekopy. Podľa ministerky vnútra bolo nákladné auto, ktoré viezlo kamene, pravdepodobne preťažené.

Pri Nitre sa zrazil kamión s autobusom, zomrelo 12 ľudí. Vláda zváži štátny smútok

Zdroj: TASR

 

Na miesto dorazila ministerka vnútra D. Saková spolu s prezidentom HaZZ Pavlom Nerečom a krajským riaditeľom KR PZ Nitra Miroslavom Michalčíkom. K D. Sakovej sa pripojil aj minister dopravy Árpád Érsek a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Neskôr sa k nim pripojí aj premiér Peter Pellegrini, ktorý kvôli nehode prerušil dvojdňovú pracovnú cestu na Cyprus.

Premiér vyjadril pozostalým obetí sústrasť, podobne urobil aj predseda parlamentu Andrej Danko. Ku kondolenciám sa popri prezidentke Zuzane Čaputovej pripájajú na sociálnych sieťach aj ďalší politici.

V neďalekej obci Jelenec zriadili intervenčné centrum. Nachádza sa v ňom 16 psychológov od hasičov, desať psychológov z Policajného zboru (PZ) a duchovná služba PZ.

Aktualizované 14.11.2019: 

Členovia vlády sa zídu vo štvrtok doobeda na mimoriadnom rokovaní. Na programe bude návrh na vyhlásenie piatkového štátneho smútku v súvislosti s nehodou autobusu s nákladným autom pri Nitre, pri ktorej zahynulo 12 osôb. Potvrdil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý v stredu večer navštívil osobne miesto nehody. Pre tragédiu predčasne ukončil návštevu Cypru.

„Zajtra pravdepodobne na 11. hodinu zvolám rokovanie vlády SR, aby sme prerokovali vyhlásenie štátneho smútku, pretože pri takýchto udalostiach sme tak vždy spravili. Táto dopravná nehoda patrí k najhorším v našej novodobej histórii, a preto si myslím, že vyhlásenie štátneho smútku na piatok, aby sme si takto uctili obete dopravnej nehody, je na mieste,“ povedal P. Pellegrini. Verí, že to nebude vyvolávať diskusie.