Spojené štáty vo štvrtok vyhlásili, že počet ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach je najvyšší od roku 2014, keď sa začal ozbrojený konflikt medzi Moskvou podporovanými separatistami a ukrajinskými vládnymi silami. Informovala agentúra AFP s odvolaním sa na Biely dom.

„Rusko má pri hraniciach s Ukrajinou viac vojakov ako kedykoľvek od roku 2014“ povedala novinárom hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

EBE 27 Doneck - Na snímke uprostred ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský obklopený príslušníkmi armády pri návšteve vojnou zasiahnutej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny vo štvrtok 11. februára 2021. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy, center, surrounded by servicemen as he visits the war-hit Donetsk region, eastern Ukraine, Thursday, Feb. 11, 2021. Ukraine is at the center of a major geopolitical battle in the eastern part of the country with Moscow backed separatists. (U
Neprehliadnite

Napätie v Donbase naďalej stúpa. Číha na nás vojna hneď na východ od slovenských hraníc?

„USA sú čoraz viac znepokojené najnovšou eskalujúcou ruskou agresivitou na východe Ukrajiny vrátane presunov ruských vojsk smerom k ukrajinským hraniciam," uviedla Psakiová. „To všetko sú hlboko znepokojivé signály,“ dodala.

Americký prezident Joe Biden minulý týždeň počas telefonátu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským podľa Psakiovej ubezpečil, že Washington je v súvislosti so súčasným napätím okolo Ukrajiny v kontakte so spojencami z NATO.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Boje si vyžiadali už viac ako 13 000 životov.

Kyjev a západné štáty obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory donbaským separatistom, čo Rusko popiera. Ukrajinská armáda a proruskí separatisti sa navzájom obviňujú z porušovania prímeria v oblasti tzv. kontaktnej línie.